ВРЕДЕЛО ЈЕ БОРИТИ СЕ ЗА СЛОБОДУ
У организацији Сомбора, Градског одбора СУБНОР-а и СУБНОР-а АП Војводине масовно је обележена 74-годишњица Батинске битке. Обележавању су поред локалне градоначелнице Душанке Гавриловић, председника Скупштине Зорана Парчетића, присуствовале делегације амбасада Руске Федерације, Украјине, као и градских и општинских удружења СУБНОР-а Новог Сада, Врбаса, Вршца, Жабља, Суботице, Апатина, Србобрана, Инђије, Сремске Митровице, Старе Пазове, Бечеја, Зрењанина, Житишта и Руме. Такође и делегација Секције бораца Шесте личке пролетерске дивизије „Никола Тесла“ из Београда, УАБА Осијека, Белог Манастира из Хрватске и Дистрикта Брчко. Посебно припадници Војске Србије.
Битка је определила победу над фашистичким злом 11. новембра 1944. године и остаје запамћена по храбрости партизанских бораца и совјетске Црвене армије.
Потпредседник СУБНОР-а Србије и председник СУБНОР-а Војводине Светомир Атанацковић посебно је нагласио: „Након ослобођења Београда, јединице 12. Војвођанског корпуса у садејству са снагама Црвене армије, ослобађале су Срем, а почетком октобра ослобођен је Банат од Беле Цркве, Вршца, Панчева и свих градова. Јединице НОВЈ и Црвене армије ослободиле су већи део Војводине, Нови Сад, Суботицу, Сомбор и Апатин и избиле на Дунав, где је уследила батинска битка, која је трајала од 11. до 29. новембра 1944. године. Битка код Батине у Барањи је највећа битка по количини снага учесника, интензитету борби и стратешком значају у току читавог Другог светског рата на подручју Југославије. Вођене су крваве борбе форсирањем набујале реке Дунав, преко стрмих литица Беломанастирске греде, против фашистичких снага Вермахта и колабораната. Пало је много партизанских бораца и Црвене армије.
Борбе су настављене даље на ослобађању читаве територије Југославије. Након Батинске битке успостављен је Сремски фронт, фронт од Будимпеште до Јадранског мора, чиме убрзана победа и крај фашистичког зла двадесетог века.
Србија је у тој борби дала велики допринос, за Србију се вредело борити, па и живот дати.