Бездан на Дунаву

ПАРТИЗАН И ЦРВЕНОАРМЕЈАЦ У ИСТОМ СТРОЈУ

На простору испред Музеја „Батинске битке“, на обали Дунава код Бездана, окупили су се борци, грађани и омладина да би обележили 69. годишњицу једне од најзначајнијих и најтежих битака у Другом светском рату.

Великом народном скупу најпре се обратио председник Градског одбора СУБНОР-а Сомбора Петар Грабеж, госте: Војске Србије, потпредседника Владе АП Војводине Мирослава Васина, градоначелника Сомбора, Немању Девића, председника општине Апатин Живорада Смиљанића, председника СУБНОР-а АП Војводине и потпредседниука СУБНОР-а Србије Светомира Атанацковића, делегације СУБНОР-а из Новог Сада, Апатина, Жабља, Бечеја, Кикинде, Алибунара, Врбаса Панчева, Беле Цркве, Вршца Инђије, делегацију Комунистичке партије, на челу са Јосипом Брозом и делегације Удруга антифашистичких бораца и антифашиста из Осијека, Белог Манастира, Трпиње и Борова.

Потпредседник Владе АП Војводине Мирослав Васин, изражавајући захвалност борцима, учесницима битке која је означила крај Другог светског рата. „Морамо се снажно борити против свих који желе да прекрајају историју, у интересу својих политичких поена“.

Учесник – борац Батинске битке, сада потпуковник у пензији Мита Бугарски, поред осталог је рекао: „Тог 11. новембра 1944. године, започело је извршење задатка, који су поставили команданти 51. војвођанске дивизије, у чијем саставу су биле 7. 8. и 12. војвођанска бригада. Са нама заједно учествовао је корпус Црвене армије из састава 3. украјинског фронта. Пред нама је био јако тежак задатак, као прво немачке снаге на оностраној обали Дунава, на Беломанастирској коси и засеку Батина, са својим помагачима усташама и другим издајницима били су добро припремљени за одбрану, укопани и са јаким бункерима, тешким наоружањем спремни да бране продор наших снага. Подаци говоре да је у нашим јединицама погинуло око 3.000 бораца, у јединицама Црвене армије око 6.000, а непријатељске снаге су имале губитке у људству, по њиховим извештајима, више од 15.000 погинулих и безброј рањених.“

Председник СУБНОР-а АП Војводине, Светомир Атанацковић уз захвалност што су борци и грађани, по хладном и ветровитом времену, дошли на место где је историја писана крвљу и победом, посебно је упитао: „Кад смо славили и обележавали ослобођења градова и села широм Србије, то је у сенци помпом најављиване серије „Равна гора“. Ко је тај Радош Бајић, да прекраја историју и даје историјски печат догађајима из Другог светског рата. Тај не зна да су баш у његовом крају четничке хорде чиниле најзверскије злочине. Дали је случајно када је 20. октобра слављена 69. годишњица ослобођења Београда, а сутрадан 21. октобра, најстрашнијег злочина над недужним грађанима и децом Крагујевца, у Крагујевцу премијерно приказан овај скандалозни филм о равној гори уз присуство, глумачке екипе. То није случајно, то је срамотно. Стављати со на тешко зарасле ране потомака стрељаних у Крагујевцу. И о томе ће дати суд историја и народ Србије, али је тешко чекати“ поред осталог рекао је председник Атанацковић.

У Бездану су пуштени венци у Дунав, као знак сећања и одавање поште херојима, који дадоше животе у борби против фашистичког зла.