Дан победе

ПАРТИЗАН САМ, ТИМ СЕ ДИЧИМ!

Девети мај већ 68. година демократске и антифашистичке снаге света обележавају као Дан победе Антифашистичке коалције над наци-фашизмом у Другом светском рату.

Над куполом Хитлеровог Рајхстага, у Берлину, 9. маја 1945, поносно се завијорила црвена застава са звездом петокраком – поставили су је победоносно храбри совјетски војници у знак коначне победе. Тог дана су највиши војни представници фашистичке солдатеске Немачке потписали безусловну капитулацију злочиначког Трећег рајха који је, заједно са фашистичком Италијом  Бенита Мусолинија, започео катаклизму у свету.

Само на северозападном делу ратишта у Југославији операције ће трајати до 15. маја када је био крај шестогодишњег страдања на европском тлу против фашистичких сила, док ће царски Јапан, притиснут у смртоносном ропцу после америчког напада атомским бомбама, оружје положити 2. септембра.

Други светски рат је започео Хитлер 1. септембра 1939. године, а посебно се распламсао после изненадне немачке инвазије на нашу земљу и катастрофалног бомбардовања Београда 6. априла 1941. године. Други светски рат био је највећи и најкрвавији војни сукоб у новијој историји света. Захватио је 61 државу на четири континента са 1,3 милијарде становника. У њој је ангажовано 110.000.000 војника зараћених страна а укупни губици су процењени на 50.000.000 погинулих и 35.000.000 теже рањених. Југославија је имала 1.706.000 погинулих, од чега више од 305.000 бораца НОВЈ, док су 405.000 бораца остали тешки ратни инвалиди.

Четврта по броју војника у Антифашистичкој коалицији, Југославија је у завршним операцијама имала више од 800.000 бораца, сврстаних у четири армије створених из партизанских јединица и предстаљала спону између крила савезничких армија и одиграла веома значајну улогу на националном ратишту, добивши висока признања водећих сила победница.

Народноослободилачка војска Југославије, предвођена маршалом Титом, сврстала се својим значајем и заслугама у ред храбрих победника у Другом светском рату и, раме уз раме са савезничким снагама Совјетског Савеза, Америке, Велике Британије, Француске, поносно понела стег слободе у слому фашистичке авети и њених помагача.

Славну борбу за ослобођење у Србији почели су, под вођством Комунистичке партије, млади борци у устаничкој Белој Цркви 7. јула 1941 и тај пламен није се угасио, преко разних ратишта, до одсудних битака против фашиста на северозападу земље.

СУБНОР Србије, као баштиник славне традиције, достојанствено је и ове године обележио Дан победе придржавајући се традиционалне песме, која је симбол и смисао слободарства и антифашизма – Партизан сам, тим се дичим!