Дан сећања

НИ ЈЕДНА ЖРТВА НЕ СМЕ БИТИ ЗАБОРАВЉЕНА

Поводом Дана Ромоцида, страдања Рома у Другом светском рату, у организацији Светске организације Рома у Београду, у Удружењу књижевника Србије одржан је комеморативни скуп. Књижевник Миљурко Вукадиновић је позвао да се минутом ћутања ода пошта страдалима у Другом светском рату, а потом је др Бајрам Халити, књижевник, публициста, и један од најцењенијих познавалаца Рома у Европи и свету, истакао да су поред Срба и Јевреја Роми били народ који је понајвише страдао у Другом светском рату – преко 3,5 милиона почев од логора у Јасеновцу, Старој Градишкој преко Аушвица, Матхаузена и других.

Говорећи у име СУБНОР-а Србије и председника Душана Чукића, потпредседник, проф. Жељко Зиројевић је између осталог рекао: „СУБНОР као антифашистичка и патриотска организација је био и остао носилац чувања сећања на све страдале без обзира на верску и националну припадност јер свака жртва која је положила живот у борби против фашизма је достојна дивљења и поштовања. У Крагујевцу, граду бунтовнику и страдалнику, у насељу „Багремар“ где су немачки фашисти и њихове слуге 20. октобра као увод у крагујевачку трагедију стрељали прву групу Срба, Јевреја и Рома у којој је било комуниста и скојеваца имате јединствено спомен обележје крај хумке. Заједно четири знака: петокрака, Давидова звезда, крст и ромски точак. То је знак поштовања на све страдале које је подигао СУБНОР.“

Обраћајући се у име заједнице жртава Другог светског рата, председник Управног одбора и један од покретача акције за надокнаду ратне штете, др Драган Р. Нововић, координатор СУБНОР-а Србије за Рашки округ је истакао значај обележавања и сећања на страдале као и на непобитну чињеницу о почињеним злочинима над ромском популацијом истакавши да покушаји прекрајања и фалсификовања историје ма ко год то чинио не могу и неће проћи. Сама чињеница да су и његови најближи прошли страхоте логора још више га обавезује да се као адвокат, као човек и припадник СУБНОР-а Србије бори за решавање ових питања.“

Окупљенима су се обратили Милинко Чекић у име Удружења логораша и потомака „Јасеновац“, иначе колективни члан СУБНОР-а Србије, књижевница и потпредседник Удружења књижевника Србије Милица Јефтимијевић Милић, др Трајко Петковски из Скопља и Андрија Јанићијевић, новинар.