Дани голготе и геноцида

СРБИМА НИКО ВИШЕ НЕЋЕ МОЋИ ДА ПРЕТИ

Државна манифестација посвећена обележавању Дана сећања на страдале и прогнане Србе поводом 23. годишњице геноцидне хрватске „Олује“, под влашћу ХДЗ и Фрање Туђмана, уз обилну помоћ западних агентура и америчких војних инструктора, одржана је у Бачкој Паланци.

Више никаквих „Олуја“ за Србе неће бити поручио је председник Републике Србије Александар Вучић. На Државној манифестацији у Бачкој Паланци, која је те несрећне 1995. године, у пакленом августу, раширених руку примила многобројне српске породице што су бежале испред зликовачке каме и куршума такозваних хрватских домољуба одлучних, по наређењу профашистичке власти у Загребу, да силом на срамоту оснују етнички чисту државу,

Уз више десетина хиљада људи из разних крајева, у Бачкој Паланци био је државни врх Србије, званичници из Републике Српске са председником Милорадом Додиком на челу, патријарх Српске православне црква Иринеј, представаници Војске Србије, разних организација, културни и јавни радници.

СРБИЈА ЋЕ СТАЈАТИ УЗ СВОЈ НАРОД

Председник Вучић је поручио да Србија више неће бити само уточиште, већ и заштита, да ће стајати уз свој народ и да неће дозволити да буде прогањан и убијан.

Захвалио је свим људима који су дошли истакавши да су се окупили сви српски политички представници из РС, БиХ, Црне Горе, Хрватске…

„Сви су овде, чини ми се сви Крајишници, где год да живе, од Бусија до Канаде, до Футога до Аустрије, знају да нису сами, и да су сви Срби са њима, да неће бити сами јер Србија можда може без Крајине, али без Крјаишника не може“, навео је председник.

Истакао је да данас обележавамо најстрашнији дан у новијој историји, „голготу читавог народа на чија леђа је натоварен крст порекла и вере, народа који је шибан мржњом“.

Циљ окупљања је сведочење да је сваки злочин вечан и да не може да се заборави.

„Можете ли да замислите оне који ће да славе Јеленине сузе (Јелена Кнежевић, једна од прогнаних у ‘Олуји’) и њену бол. Ако им је да славе, нека славе, а ми можемо са много поноса да гледамо у будућност, не само због Тесле и Милутина Миланковића, већ и због Крајишника који су овде код нас и који су будућност Србије и света“.

Додао је: „Када убијеш неког данас, убио си га и сутра, када прогнаш некога данас, прогнао си и његово јуче, прогнао си сваки детаљ читавог његовог живота, сву његову прошлост, сваки његов боговетни дан и сваки трен читавог његовог постојања“.

Председник Републике је истакао да није случајност то што су исти датуми злочина због различитости. 

„Нацисти су 4. августа 1944. године провалили у сигурно скровиште јеврејске девојчице Ане Франк и одвели је у логор да умре. Они који су, на исти тај дан, 4. августа 1995. године провалили у Крајину, убили више од две хиљаде људи и 250.000 прогнали, само су поновили исту ствар. Исти злочин против некога ко је различит, има другчије име, порекло и неког свог Бога“.

У оба случаја једина кривица, и Ане Франк и Срба из Крајине, била нечије убеђење да ће без њих нека земља и неки људи бити лепши и бољи. 

„У оба случаја тражено је и примењено коначно решење. У оба случаја, они који су другачији, оптужени су за само своје постојање. И није пука коинциденција то што је Хитлер 1919. године оптужио Јевреје за то што се ‘множе’, и што је исту ту реч – ‘множили су се’, употребио Туђман, у свом говору у празном Книну, ослобођеном Срба, од сопствених становника“, рекао је председник Вучић

СТРАДАЛИ  СУ  ЗБОГ ТОГА  ШТО СУ СРБИ

Парастос жртвама служио је патријарх српски Иринеј. Обраћајући се окупљенима, рекао је да је једина кривица настрадалих то што су били Срби и што су припадали православној вери. „То је био страшан дан наше историје, један од најстрашњих од постојања на овим просторима“, рекао је патријарх и додао да је најтрагичније то што „они нису пострадали од руку непознатог народа, нити од руку неке непознате религије, већ од браће хришћана“.

„То страдање је било такво да се небо застидело од лудости људских. Ако има неког ко је затајио и могао да то зло заустави, то је била црква“, рекао је поглавар Српске православне цркве алудирајући на Католичку цркву.

Навео је да се мржња која је настала у прошлости наставила и у време „Олује“, истакавши да је трагично то што је она присутна и данас.

„Како Бог опрашта грехе, ми смо позвани и надамо се да ће то опроштење некога да наведе да размисли о томе што је било и да пожели да се такво зло никада више не догоди, не само код нас, већ и свим другим народима“, изјавио је патријарх.

Указао је да ниједно зло никада није донело добро ниједном народу.

„Ни ово страшно зло неће донети добро никоме и једини пут и начин је да се ослободимо последица зла, да се Богу молимо, покажемо хришћанску љубав и опростимо“, рекао је Иринеј који је оценио да не види такву исту жељу на другој страни.

Своје сећање на август 1995. пренели сведоци из избегличке колоне која је стигла у Србију.

Организован је и пригодни програм који је подсетио на голготу коју су прогнаници прошли пре 23 године.

Многољудном скупу се обратио и председник Републике Српске Милорад Додик.

Хрватска војска је 4. августа 1995. године на подручју тадашње Републике Српска Крајина почела операцију „Олуја“, у којој је убијено или нестало око 2.000 Срба, а протерано више од 220.000.