Епопеје

ЈУНАШТВОМ ЈЕ СЛОМЉЕН ФАШИЗАМ

Пише: Горан Весић

На данашњи дан пре 76 година завршена је Стаљинградска битка, најкрвавија битка у историји човечанства која је представљала прекретницу у Другом светском рату.

Трајала је од 17. јула 1942. до 2. фебруара 1943. године. Битка је завршена када се 2. фебруара 1943. године предао немачки фелдмаршал Фридрих Паулус са остацима своје војске која је месецима била у окружењу Црвене армије.

Најкрвавијом битком у историји човечанства учинили су је не само војне жртве већ и бруталност и страдање цивила.

Битка је почела немачком опсадом Стаљинграда, данас Волгограда, борби које су се водила унутар града, и совјетске контраофанзиве у којој су заробљене и уништене немачке и остале снаге Сила Осовине око града. Укупни губици на обе стране  процењују на између 1,5 и 2 милиона људи.

Силе Осовине су изгубиле око четвртине укупног људства на источном фронту и до краја рата нису се опоравиле. То је био њихов први велики пораз у овом рату.

За Совјете, који су изгубили преко милион војника и цивила за време битке, победа код Стаљинграда је значила почетак ослобођења Совјетског Савеза, и пут ка коначној победи над нацистичком Немачком, 1945. године.

Пораз код Стаљинграда ослабио је морал немачке војске и веру у победу Трећег рајха.

Нацистичка Немачка и њени савезници, Италија, Мађарска, Румунија, Бугарска, усташка НДХ као и совјетски колабрационисти у Стаљинграду су изгубили око милион војника а у ширем региону још пола милиона.

Од 250 хиљада немачких војника и неколико десетина хиљада Румуна који су се нашли у совјетском обручу Црвеној армији предало се 91 хиљада војника од чега се само 6 хиљада вратило из заробљеништва 1953. године.

Међу онима који су се предали био је фелдмаршал Фридрих Паулус са још 22 генерала.