Медна

ФАШИСТИ НЕЋЕ ПРОЋИ

Немачки фашисти, потпомогнути љотићевским зликовцима су 22. марта 1942. на простору Медне и Режевца масовно стрељали заробљене партизане, антифашисте и родољубе из логора Метино брдо.

Тога дана је мучки убијено 129 припадника НОП-а из свих општина Шумадије и Поморавља, од којих су најмлађи Љубомир Гајић и Владимир Обрадовић из села Гаровице имали 16 година а најстарији Живадин Аксентијевић (53) из села Шуме (Топола), солунски ратник и носилац Карађорђеве звезде, француске Легије части, две сребрне и две златне Обилића медаље за храброст, први комунистички председник општине 1920. године, иначе саборац Народоног хероја Милана Благојевића Шпанца.

Поред њега стрељан је и Милић Лукић из села Леушића (Горњи Милановац), стар 46 година, један од организатора устанка у Рудничком срезу, носилац „Албанске споменице“.

Венце на спомен обележје положиле су делегације ТРЗ „Народни херој Ђура Димитријевић“, представници Војске Србије, Скупштине Крагујевца, СУБНОР-а Србије, СУБНОР-а Крагујевца, Шумадије, Раче, Тополе, Кнића, Горњег Милановца, потомци стрељаних родољуба, СПС Крагујевац.

Обраћајући се у име председника СУБНОР-а Србије Душана Чукића потпредседник академик Жељко В. Зиројевић је између осталог рекао: „Дубоко се клањамо сенима часних патриота и родољуба, антифашиста Шумадије и Поморавља, Рудничког среза који су пре 77 година положили животе да би ми били сретни и слободни. Њихове жртве живе у сећању и памћењу слободе и слободарства Србије. Сваки покушај појаве највећег зла човечанства фашизма и оних који призивају ово зло сломиће  се од потомака и настављача слободе наше отаџбине.

СУБНОР Србије сигуран је настављач одбране отаџбине, просперитета и суверености. Нека не мисле повампирени фашисти да могу проћи поред оних који су вековима бранили слободу а посебно то доказали пре 20 година када је отпочела бесомучна кампања НАТО агресије на нашу земљу. Какви смо били тада када смо бранили земљу такви смо и данас. Србија ће увек корачати достојанствено, горда чела и чистог образа.“

У уметничком делу књижевница Јасмина Ан Јовановић даровала је своју пркосну песму „Савест човечанства“ која казује о нашем слободарству али и опомиње.

Медији су пропратили ову активност а посебно је важно напоменути присуство великог броја млађих људи.