Преносимо

НАША ДЕЦА НЕЋЕ ЗНАТИ КО СЕ БОРИО ПРОТИВ ФАШИСТА

У дневном листу ”Политика” објављен је разговор са Синишом Павићем, култним писцем најбољих серија емитованим на програму Телевизије Београд.

Једно од тих дуговечних и даље радо гледаних тв дела је и ”Последњи чин” сниман годину дана после смрти председника Тита. Ту се, у више епизода, говори о хватању Драже Михаиловића, у чему је свим срцем суделовао, уз садејство припадника снага безбедности новоослобођене државе после победе над фашистима у Другом светском рату, командант тзв горске гарде Никола Калабић.

Ондашња тв серија, одлично написана и уз бриљатну глумачку екипу,  изазвала је велико интересовање и више пута је репризирана, а најновији интервју са аутором сценарија Синишом Павићем је засигурно уследио после одлуке судије у Ваљеву да Калабића, на захтев његове унуке која је тражила и враћање имовине ратног злочинца, ослободи кривице по пресуди донете од меродавних органа по завршетку рата.

Већ деценијама познати и признати писац Синиша Павић је, иначе, дипломирани правник и преко 30 година био судија углавном у Београду.

Из разговора, објављеном у листу ”Политика” 28.маја ове године, издвајамо речи Павића о такозваним судским рехабилитацијама лица која су сарађивала са фашистима окупаторима.

”Ове рехабилитације су пузајуће ревизије Другог светског рата. Са оваквим рехабилитацијама требало би завршити, јер ко зна докле ће нас одвести.

На крају наша деца и унуци неће знати ко је водио антифашистичку борбу. Да ли смо ми живели у ослобођеној земљи или нисмо? Ко је протерао окупаторе и њихове сараднике из наше земље?

Виши суд у Ваљеву констатује да се није бавио деловањем Калабића за време рата. Чиме се онда бавио, ако је донео одлуку којом га рехабилитује.

У Другом светском рату погинуло је 55 милиона људи без прописаног поступка, од метка, каме, гасне коморе и бомбе. Само неколицини главних криваца суђено је у Нирнбергу.

За жртве правде нема, јер стиже кад њих такође нема. И питање је да ли би за жртве у Јасеновцу ближе била правда која је стигла усташе у Блајбургу или она која је, у виду праведно спроведеног поступка и пресуде, стигла Артуковића после 40 година, кад више није знао ни ко је ни шта је” – рекао је писац Синиша Павић, аутор тв серије и о томе како је Никола Калабић издао свог команданта Дражу Михаиловића и предао припадницима ОЗНЕ у ослобођеној земљи на крају Другог светског рата.