Срем

НЕМА ЗАБОРАВА ЗА СЛАВНУ БОРБУ

У Сремачком селу Вишњићеву, је обележена 72. годишњица од преласка „Великог транспорта“ у  Источну Босну. Мноштво грађана, омладине и школске деце, одало је поштовање и сећање на своје храбре борце против фашистичког окупатора и домаћих злотвора током Другог светског рата. Ученицима Основне школе „Филип Вишњић“ одржан је час историје о догађајима из НОБ.

Председник СУБНОР-а Шид Сава Рошић је рекао да је обележавање од великог значаја не само за Вишњићeво, већ и за читави Срем. Овде је испевана и позната песма „Кад су Сремци кренули“.

Потпредседник СУБНОР-а Србије и председник СУБНОР-а АП Војводине Светомир Атанацковић посебно је истакао: „У вихору Другог светског рата, у поробљеној и згаженој Европи, народи овог краја Србије и Срема, нису прихватали окупацију и терор окупатора, већ су кренули у борбу против нацифашизма. Већ почетком народноослободилачке борбе створени су партизански одреди у Фрушкој гори, који су диверзијама и борбом против окупатора бранили своје њиве и свој народ. Октобра 1942. године, 6. источно-босанска бригада прешла је у Срем да се опорави и крене у даље борбе. Са Шестом источно-босанском бригадом у Босну су кренули и сремски партизани, два батаљона сремског одреда. На почетку 1943. године, у априлу, нарастањем бораца, створено је шест ударних батаљона, а одмах затим и Прва и Друга војвођанска бригада, које су разбијале четничке хорде, усташко-домобранске снаге и снаге 13 СС ханџар дивизије.

Одлука, коју је донео ОК КПЈ, да се из Срема упути транспорт са храном, одећом и опремом у источну Босну, била је од изузетног значаја. Посебно је значајно што је са транспортом кренуло и 1.100 будућих бораца за попуну војвођанских бригада.

Данас смо у прилици да водимо борбу за очување истине. Недорасли сведоци желе да отму и себи припишу антифашистичку борбу. Рехабилитацијом Драже није рехабилитован Дража, нити четници. Њихов пир остаће запамћен код наредних поколења као злочин и издаја свога народа у спрези са окупатором. Нико неће моћи да оспори истину о јединственом антифашистичком партизанском покрету и доприносу за сламање фашистичког зла.“ 

Свечаност је настављена играма из Срема и Србије које су извела деца школе „Филип Вишњић“ из села Вушњићева.