Сто година касније

ВРАЊАНЦИ НА „ОСТРВУ СПАСА“

Стогодишњицу пробоја Солунског фронта обележили су Окружни одбор и Градски одбор СУБНОР-а Врање обиласком Крфа, Вида, Солуна и Поликастрона.

Веома је добра симболика што је ова места из најтрагичнијих дана и најсветлије српске историје походило 100 чланова СУБНОР-а из врањског краја. Првих 45 чланова борачке организације, које је предводио Мирољуб Стојчић, председник Скупштине СУБНОР-а Србије и председник Окружног одбора Пчињског округа, на Крфу су посетили Српску кућу где је боравило после албанске голготе више од 150.000 наших војника и цивила. Врањанцима о историјском догађају говорио Љубомир Сарамандић, домаћин и почасни конзул Србије на Крфу.

Претпоставља се да је у гудурама Албаније изгубило живот чак 72.000 војника и цивила.Врањанци су положили венац у Гувији, месту првог искрцавања на „острво спаса“ како су Срби назвали Крф, и у Ипсосу крај споменика посвећеног Моравској дивизији у чијем саставу је био Први пешадијски пук „Књаз Милош Велики“, у коме су били Врањанци. Делегација СУБНОР-а положила је венац и на споменик Дринској дивизији. Борци и њихови потомци из Врањског краја положили су венац и на централној свечаности на острву Видо где је говорио изасланик председника Републике Србије Никола Селаковић. Посебно ће у сећању остати спуштање цвећа у „Плаву гробницу“, уз песму „Тамо далеко“ и стихове Милутина Бојића.

У Солуну, на Српском војничком гробљу Зејтинлик, прикључила се и новопристигла група од 55 чланова борачке организације Врања и заједно су присуствовали централној свечаности. У име СУБНОР-а Србије венац је положила делегација коју је предводио председник Скупштине Мирољуб Стојчић. У име Градског одбора Врање цвеће је положио заменик председника Миодраг Марковић. Учесници су обишли гробове предака на Зејтинлику и положили цвеће. Посебно је дирљив сустрет са старином Ђорђем Михаиловићем, чуварем српског војничког гробља. Свих сто учесника похода, посвећеног стогодишњици пробоја, присуствовали су централном обележавању годишњице крај споменика на Поликастру. Ту су биле присутне и делегације земаља савезница – Француске, Велике Британије, Италије, Србије, Грчке и Русије.

Учесници похода исказали су неизмерно задовољство организацијом и што су учествовали у обележавању великог датума. Свим учесницима ходочашћа од стране Окружног и Градског одбора СУБНОР-а Врања, уручена је и повеља за неговање слободарских традиција и учешће у обележавању 100 година од пробоја Солунског фронта. Са Врањанцима су биле и делегације пријатељског Брода из Републике Српске, Пирота, Владичиног Хана, Сурдулице, Бујановца и Прешева.