Ћуприја: У СУСРЕТ ВИДОВДАНУ

У оквиру Видовданских свечаности и сећања на јунаке Косовског завета, СУБНОР Ћуприје у сарадњи са Народном библиотеком „Душан Матић“, организовао је низ активности.

Потпредседник СУБНОР-а Србије, академик, пук. Жељко В. Зиројевић поштујући задату реч, поклонио је библиотеци 122 наслова књига истакавши да је овај дар, дар од срца и да ће ови одабрани наслови заправо пружити читаоцима могућност да се упознају са многим непознаницама историје.

Захваљујући се академику Зиројевићу на овом изузетном поклону директорица библиотеке истакла је да је овим чином и поклоном уписао се у челне дародавце и да ће његово име поносно стајати уз изузетне дародавце. Том приликом, координатор СУБНОР-а за Поморавски округ, инг. Томислав Танић уручио је библиотеци захвалницу СУБНОР-а Србије.

У препуној сали гимназије предсавници Музеја жртава геноцида одржали су трибину„о Геноциду над Србима у 20-ом веку“, уједно приказавши документарни филм „Козара“. Уводно излагање имао је стручни сарадник Никола Милошевски говорећи о свему ономе што је предходило генодиду над српским народом у Босни и Херцеговини, Лици и тзв.Независној држави Хрватској са посебним акцентом на Јасеновац и Стару Градишку.

У свом излагању академик Зиројевић се осврнуо и на догађаје у Источној Херцеговини, посебно у општинама Невесиње, Гацко, Билећа, Љубиње и Столац где су тамошње усташе већ крајем априла кренуле у отворене злочине над српским народом. Јаме-Корићка, Капавица, Бивоље брдо, Шурманци, пуњене су српским живљем уз вршење невиђених злочина. Због свега тога устаници су се 4. јуна 1941. организовали у борби против усташких злочина и зликоваца које су предводили Мијо Бабић, Херман Торонгал, Судар и многи други. Из јама су ријетки који су изашли попут попа Новака Мастиловића, родом из села Краварева (општина Гацко) који је сведочио о злочинима после рата.

Присутни су са посебном пажњом слушали сва излагања а затим постављали питања на која су добијали адекватне одговоре.

Ова тематика је изазвала посебну пажњу јер је за многе до сада била непознаница.