ЕМИСИЈА ПРИГОДНИХ ПОШТАНСКИХ МАРАКА: 80 ГОДИНА ОД УСТАНКА СРБИЈЕ

Савез удружења бораца народноослободилачких ратова Србије и Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, под покровитељством председника Републике Србије, организују ове године бројне активности на обележавњу 80 година од почетка устанка народа Србије против фашизма и фашистичког окупатора. Очување историјских вредности НОП-а 1941–1945. године и истине о антифашистичкој борби Србије представљају један од темељних принципа, вредности и циљева за које се СУБНОР Србије залаже у остваривању своје улоге као друштвене организације, настојећи при том да пренебрегне било какво фалсификовање историјских чињеница и умањење улоге антифашистичких снага у ослобађању земље од окупатора.

Историја недвосмислено показује да је српски народ по свом бићу слободољубив и непокорив. Онда када су и много бројнији народи и државе поклекли пред фашистичком Немачком и Силама осовине, на самом почетку Другог светског рата, српски народ је рекао своје одлучно НЕ окупатору и уз огромне људске жртве и стравична материјална разарања, заједно са силама победницама, стао раме уз раме са тадашњим СССР-ом и другим антифашистичким народима, покретима и државама, у сламању једног од највећих зала које је захватило свет средином двадесетог века.

У знак сећања на све оне који су жртовали своје животе у борби против фашизма зарад наше слободе, као и херојске борбе српског и свих других народа који живе у Србији, ову емисију поштанских марака Пошта Србије и СУБНОР Србије посвећују управо њима.

Мотив на марки: Демонстрације у Београду, 27. март 1941. Мотиви на вињетама: Мило Милуновић, „Први дан слободе“; Франо Шимуновић, „Партизанска колона“; Јован Бијелић, „Бомбардовање Београда 1941“; Милић Станковић, „Дан двадесети октобар 1941“. Мотиви на коверту: Драгољуб Вуксановић, „Ја се борим, а ти?“ и „У борбу против окупатора“, плакати из 1941; Демонстрације у Кнез Михаиловој улици у Београду, 27. март 1941.

Стручна сарадња: СУБНОР Србије и Војни музеј у Београду

Графичка реализација издања: Јакша Влаховић, академски графичар.