Федерација антифашиста

НАТО ЈЕ ВЕЛИКА СМЕТЊА МИРУ

Међународна федерација антифашиста и покрета отпора ФИР, са седиштем у Берлину, окупља чланство у преко 50 држава. Међу њима угледно место заузима СУБНОР Србије.

ФИР се заузима за мир и сарадњу у свету, против ратова и снаге топуза, војних пактова и бескрупулозних напада „великих” на народе који не желе да продају слободу и независност, оштро се супротстављају фалсификовању историјске истине и поновном рађању фашистичке идеологије у разним деловима не само Европе.

Међународна федерација антифашиста је недавно, на позив СУБНОР-а Србије, оштро осудила брутално уништавање наше отаџбине у насилничком нападу НАТО пре две деценије, а сада се на исти начин огласила поводом постојања те освајачке западне војне алијансе која је претња миру на планети.

”Пре 70 година, 4. априла 1949. године, представници 12 земаља потписали су у Вашингтону Северно-атлантски пакт. То је темељ за стварање НАТО у фази експанзије „хладног рата”. САД су створиле војни савез који је био усмерен само према СССР и социјалистичким земљама.

Шест година касније, 1955. године, основан је Варшавски договор као одговор, пре свега, на пријем СР Немачке у западну војну алијансу.

Централна тачка НАТО је члан 5, по којем се чланице обавезују да сматрају напад на једну или више њих као појединачни напад и морају да предузму индивидуално или заједнички мере „укључујући употребу оружане силе“. НАТО никад од постојања није имао прилику да заједнички одбије оружани напад на територије уговорних страна. Међутим, војна НАТО је био и јесте умешан у низ ратних напада.

Током протеклих 20 година НАТО је повео  агресивни рат против Југославије 1999. године, а после терористичких напада од 11. септембра 2001. на САД усмерио се на претпостављеног кривца у Авганистану. Свакоме је јасно да je Осама Бин Ладен у правом смислу нахоче спољне политике САД. Под етикетом „Алијансин предмет“, САД су покушавале током неколико година да уведу земље НАТО у ирачки рат и са Либијом.

У протеклих седам деценија, Међународна федерација антифашиста и чланице су се енергично супротстављали агресивној политиици НАТО и његових војно-политичких циљева. На почетку 90-тих постојала је нада да ће, са крајем Варшавског уговора, НАТО такође постати превазиђен. Уместо тога, НАТО је развио агресивно усмерење на Русију. Данас, нове чланице НАТО као што су Пољска и балтичке државе, фантазирају о опасности од руске агресије како би демострирале војну силу кроз велике војне вежбе на граници Русије. Зато не изненађује што ће такав сценарио угрожавања изазвати реакцију војне стратегије Русије.

ФИР и њене чланице наглашавају, поводом 70. годишњице оснивања НАТО,  да за њих укидање некадашње блоковске конфронтације и заговарање мирног решавања спорова, претставља једину могућу политичку перспективу не само у Европи. Због таквог уверења, Уједињене нације су именовале ФИР за „амбасадора мира“ и  многољудна антифашистичка организација остаје то у будућности” – каже се у саопштењу које је из Берлина примио СУБНОР Србије.