Историјска истина

„ЧИЧА ДРАЖА“ И НЕМАЧКА ШПИЈУНАЖА

Пише: Мирољуб Васић

Још је у жижи вредна монографија Николе С. Николића „Покрет Драже Михаиловића и немачка шпијунажа“, која је због стицаја околности и скромности аутора, остала недовољно позната, присутна у јавности.

Књига, аутор анализира, обрађује и оцењује сложена питања из историје Другог светског рата, о чему сведочи сам наслов књиге.

Мукотрпан и дуготрајан је био напор аутора да напише овај вредан, добро документован рад, упркос чињеници да је обрада ове тешке теме, скопчана, поред осталог и због чињенице да је део историјске грађе још увек недоступан.

Аутор у књизи (обима 533 стране), цитира преко 1.050 докумената и помиње преко 1.370 лица и доноси веома богат списак извора и литературе.

Књига убедљиво сведочи о активности, раду четничког покрета Драже Михаиловића и деловању немачког окупатора у Југославији, у питању је свет обавештајаца (обичних, двоструких, вишеструких), и сукобљених обавештајних служби, о шпијунажи и контрашпијунажи. Дате су личности које су се бавиле закулисним активностима у покрету Драже Михаиловића, немачком војном и управном механизму и квилиншког табора. Сазнајемо сплет разних војних и цивилних обавештајних организација, успешних и промашених акција, међусобном подмићивању и надмудривању.

Дата је и тајна организација радио прислушне службе, коришћење информација и дезинформација, радио депеша, спровођење цензуре поштанских служби и сл, све је то убедљиво сведочење. Дешифровани су носиоци и извршиоци такве делатности.

Мукотрпан је био ауторов пут трагања за изворном  документацијом, посебно оне која је носила ознаку тајности.

Ова књига  трајно сведочи о покрету Драже Михаиловића о окупатору, о квислиншком табору и аргументовано сведочи о обавештајној активности у окупираној Југославији.

Посебна пажња је посвећена борби против НОП-а, утолико пре што је највећи део активности четничког покрета био усмерен против НОП-а, који је проглашен за непријатеља број један.

У питању је добро истражена и обрађена тема која убедљиво сведочи о историји и карктеру покрета Драже Михаиловића и осветљавањању окупације Југославије у Другом светском рату.

Књига предстаља значајан прилог не само за историју четничког покрета, него и за историју Другог светског рата. Она представља и подстицај  за даљу спознају проблематике четничког покрета.

Оцењујући рукопис ове вредне књиге, као његов рецезент, ја сам написао, да је задатак историографије (у њу спада историјска наука, историјска публицистика и мемоаристика) „да својом утемељеношћу, објективношћу и научношћу супротставља страстима разумност, предрасудама разборитост, политиканоству стручност, идеологизацији научност, манипулацијама искреност, незнању знање“, и да ова књига представља вредан прилог у том правцу . Она је уједно и вредан, трајан, покретан споменик њеном аутору.