Јубилеј (2)

НЕПРОЦЕЊИВО ИСКУСТВО И ИЗВАНРЕДАН РАД

У говору на свечаној седници СУБНОР говорио је министар за рад, запошљавање, борачку и социјалну заштиту Зоран Ђорђевић.

„Част ми је и задовољство што присуствујем свечаности којом обележавамо стогодишњицу од ослобођења Београда у Првом светском рату, 74. годишњицу од ослобођења Београда у Другом светском рату и седам деценија непрекидног постојања СУБНОР Србије.

Свим представницима СУБНОР-а за Републику Србију и за културу сећања српског народа значајне организације, желим да честитам јубилеј и да захвалим на свему што сте учинили у досадашњем раду.

Као кровна, добро организована и умрежена организација учесника, представника и потомака бораца из ратова за ослобођење и одбрану елементарних права српског народа у најтежим тренуцима наше новије историје, СУБНОР представља најзначајније и најактивније борачко удружење које континуирано ради на неговању сећања на најбоље и најпожртвованије међу нама, али се одликује и активним ангажманом у области унапређења положаја бораца и борачких права у нашем друштву.

Због тога ћете и у новом закону добити заслужено место – статус организације од посебног друштвеног заначаја.

Поучени занемаривињем, умањивањем заслуга и уопште лошим третманом бораца из Првог светског у Краљевини Југославији, активисти СУБНОР-а су марљивим и ефикасним радом, великим залагањем и посвећеношћу у не тако давној прошлости, у околностима у којима људска права можда нису била тако неприкосновена као данас, успели да изборе и као своју тековину у наслеђе оставе многа права која и сада уживају ратни војни инвалиди.

Иако је СУБНОР настао као друштвено-политичко удружење у склопу шире друштвене организације карактеристичне за тадашњи централизовани социјалистички систем, успео је да се избори за аутономију у раду, и, за разлику од неких других организација које су углавном служиле за спровођење воље „одозго“, СУБНОР је спроводио сопствене иницијативе и у народу стекао углед инокосног државног органа, у коме су чланови савеза бораца заиста имали снажан ослонац и без страха користили тај проверени механизам за остваривање својих грађанских права, која су у то време често била само декларативна и за већину других грађана неостварива у пракси.

Поникли сте на традицијама очувања слободе и независности, и доказали сте да сте им верни и привржени и онда кад је избио грађански рат у бившој Југославији. Многи чланови СУБНОР-а су и тада, већ у својим поодмаклим годинама, учествовали у одбрани српског народа у Хрватској и Босни и Херцеговини, чиме сте поново доказали да без обзира на смену идеологија, партија или држава, идеја народног достојанства и грађанских права остаје оно за шта се вреди бескомпромисно борити. Треба поменути и ваш допринос у одбрани од НАТО агресије 1999. године, у том, надамо се, последњем неравноправном и неправедном изазову наметнутом српском народу.

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у вама види искреног сарадника, истрајног преговарача и искусног саборца, и ваше непроцењиво искуство и даље може и треба да буде на корист наше отаџбине и данас, пред крај друге деценије 21. века, када је политика Републике Србије знатно више него у последњих неколико деценија посвећена стабилности у региону и мирном животу свих њених грађана.

Још једном, свим борцима, потомцима и поштоваоцима Народноослободилачке борбе и других ослободилачких ратова окупљених око СУБНОР-а Србије честитам јубилеј са жељом да и надаље учествују у борби за бољу, развијенију и богатију отаџбину“ – рекао је министар Зоран Ђорђевић.