КАДИЊАЧА: „ЊИХОВА ЖРТВА ЈЕ ТЕМЕЉ НАШЕ СЛОБОДЕ“

Државном церемонијом, парастосом, полагањем венаца и одавањем поште погинулима на Кадињачи, Одбор Владе за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, СУБНОР Србије и Град Ужице обележили су 83. годишњицу битке на Кадињачи.

На спомен обележје венце и цвеће положиле су делегације Владе Србије, Министарства одбране и Војске Србије, СУБНОР-а Србије, Града Ужица, амбасадор Алжира, борачких организација општина из Златиборског округа, Ниша, Врања, Ваљева, Чачка, Бора, Уба, бројних удружења грађана која негују традицију ослободилачких ратова, као и потомци хероја Кадињаче.

У име СУБНОРа Србије државној церемонији присуствовали су Мирољуб Стојчић, председник Скупштине СУБНОРа Србије и чланови Председништва СУБНОРа Србије, бригадни генерал Зоран Лубура, пуковник Анђеко Милићевић, Золтан Дани и Драгутин Димчевски, председник ОО СУБНОР-а Владичин Хан и заменик команданта 53. граничног батаљона на Кошарама.

Венац СУБНОР-а Србије положили су Мирољуб Стојчић, Зоран Лубура и Војин Мрђа, а венац СУБНОР-а Ниша и Врања Анђелко Милићевић и Драгутин Димчевски.

Државни секретар Министарства за рад и председник Одбора Зоран Антић рекао је да нам после Кадињаче остаје све, име славног, херојског Ужица. симбола антифашистичке борбе партизанског покрета. Да на овом месту одајемо почаст не само славним дедовима већ и слободарској суштини као антифашистчки народ који устаје против идеологије мржње и зла.

Остаје нам чињеница да су ужички радници, заједно са златиборским, шумадијским, посавским сељацима и пролетерима стали на овоме месту против, мало је рећи вишеструко снажнијег непријатеља да би заштитили свој град и своја села. Шта је то друго него део Српске националне епопеје без икакве политичке и идеолошке надградње – рекао је Антић и додао да су на Кадињачи наши сународници дали своје животе за визију неке будуће земље и поручили као много пута у историји „да је само живот у слободи достојан живљења“. Антић је поручио „докле год је Срба и српске државе бићемо на Кадињачи непоколебани било каквим идеолошким дилемама и одати почаст херојима и њиховој моралној величини“.

Заменик градоначелнице Ужица Рајко Радосављевић рекао је да жртва хероја Кадињаче остаје да нама и генерацијама које долазе буде мотив и водич како се брани и чува свој град и своја држава.

Овом битком престала је да постоји Ужичка република, али је наставила да живи до данашњих дана и живеће сигурно још дуго, захваљујући свима нама, који се трудимо да обележавањем важних историјских датума, подсећамо на све хероје наше богате историје.

Радује ме присуство ученика и младих, који из године у годину, овде на Кадињачи, одајући почаст прецима, граде пут ка будућности у којој ће се традиција неговања сећања наставити.

Град Ужице ће у сарадњи са Народним музејом Ужице и ресорним министарствима наставити да одржава, обнавља и чува ово и сва остала спомен обележја, са жељом да то чине и они после нас.

У име СУБНОР-а Србије Милић Вукић је рекао да је на, Кадињачи, у снежном и суровом новембарском дану исписана једна од најсветлијих страница српске историје. Борци Радничког батаљона, Посавске и Орашачке чете у неравноправној борби са бројчаноно и технчки надмоћнијом 342. немачком пешадијском дивизијом, положили су своје животе за идеале слободе и правде. Њихов подвиг није био само војнички чин, већ чин дубоке љубави према свом народу и свом завичају.А само дан пре битке били су радници, обућари, пекари, кројачи…

На Кадињачи је у оквиру обележавања годишњице битке изведен пригодан музичко-сценски приказ у оквиру програма Центра београдских фестивала (CEDEF).

СУБНОР УЖИЦЕ

29.11.2024.