Лесковац

У ЖИЖИ СВИХ ЗБИВАЊА

Због различитог односа према тумачењу бомбардовања Лесковца 6. септембра 1944. године, када појединци, у првом реду не историчари, покушавају да лажним тврдњама кривицу за савезничко бомбардовање свале на Кочу Поповића, не схватајући да се ради о великој војној операцији „Ратвек“ која је имала за циљ да онемогући повлачење немачке армије из Грчке, скоро је изгубљен осећај да се ода одговарајућа пошта жртвама код Спомен чесме у центру града како то доликује Лесковцу са дугом традицијом слободарског града.

Носилац обележавања је локална самоуправа. Краћи говор је одржао представник града уз присуство делегације месног СУБНОР-а.

На основу постигнутог договора о братимљењу СУБНОР-а Лесковца и Пирота, делегација коју су чинили Хранислав Ракић, мр Мирослав Здравковић, проф. др Живан Стојковић и пуковник Златомир Пешић, присуствовала је обележавању Дана ослобођења Пирота у Другом светском рату. После богатог програма обележавања овог догађаја у Спомен парку у центу града где је положено цвеће, учесници и гости су посетили спомен музеј, обављена је размена Повеље о братимљењу коју су потписали председници одбора из Пирота Пецо Тодоровски и Лесковца Хранислав Ракић.

Делегација СУБНОР-а Лесковца присуствовала је Дану пробоја Солунског фронта у селу Шуману у лебанској општини, а Окружни одбор Јабланичког округа, у сарадњи са градским и општинским одборима, посветио је велику пажњу организовању пославе ослобођења лесковачког краја од фашистичке окупације у Другом светском рату. Обележавање је посебно започело у општини Бојник на планини Радан која је током целог периода окупације имала слободну територију и са које је главни штаб народноослободилачке војске и партизанских одреда водио завршне операције за ослобођење Србије.

У оквиру свечаности одржана је и трибина на којој је говорено о значају и улози партизана ослободилаца и слободарске мисије антифашиста у овом делу наше земље. Посебно интересовање привукло је излагање председника Окружног одбора СУБНОР-а Мирослава Здравковића, након чега је вођена занимљива дискусија о свим важним питањима овог периода српске историје. Централна прослава одржана је у Лесковцу, у Културном центру а одата је пошта Народном хероју Кости Стаменковићу у центру града где је о радничком трибуну и револуционару говорио Хранислав Ракић, чија је књига о ослобађању од фашистичке окупације представљена пред пуном двораном.