БОРЦИ НАЈБОЉЕ ЗНАЈУ ШТА ЗНАЧИ МИР
Генерална скупштина Светске федерације ветерана (FMAC), 28. по реду, одржана је у граду Сопоту, у Пољској.
У раду су учествовали представници организација ратних ветерана из 45 земаља Европе, Азије и Африке. У име СУБНОР-а Србије и Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида учествовао је амбасадор Драгомир Вучићевић, члан Председништва СУБНОР-а Србије.
Рад Генералне скупштине је отворио вршилац дужности председника Жак Гужа. Потсетио је на то да је FMAC преко својих организацаија – чланица присутна у 96 земаља и да окупља преко 40 милиона чланова. Нагласио је приврженост FMAC-а миру, безбедности, слободи и солидарности. Подвукао је да драматични догађаји који унесрећују свет и који својим актима узнемиравају људску савест, захтевају од светске заједнице бивших ратних ветерана да се изјасни и мобилише.
Трагична искуства су опомена
У оквиру дебате учесника Скупштине, први говорник је био представник СУБНОР-а Србије. Он је, поред осталог, истакао интерес СУБНОР-а, као једног од оснивача Светске федерације ветерана, и Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида Србије, да односе и сарадњу са Светском федерацијом, користећи досадашња позитивна искуства, даље унапређују у годинама које долазе, у интересу остваривања заједничких циљева за које се боримо.
Поред посебне пажње коју посвећују регулисању и заштити права и интереса чланова, основни програмски циљеви наших организација су: неговање и очување традиција антифашизма, ослободилачких ратова народа Србије, изградња демократског друштва, уз пуно поштовање људских и грађанских права и слобода, независности и равноправности народа и држава. Посебну пажњу посвећујемо унапређивању контаката и сарадње са сродним ветеранским организацијама суседних земаља и Европе, како на билатералном, тако и на мултилатералном плану. Ту посебно имамо у виду позитиван развој, последњих година, контаката и сарадње са ветеранским организацијама на простору бивше Југославије. То је посебно изражено у активностима прошле и ове године на заједничком обележавању 70-те годишњице победе над фашизмом. Кроз унапређивање тих односа, СУБНОР и УРМВИ Србије дају и свој допринос превазилажењу негативних последица недавне заједничке турбулентне прошлости, бољем повезивању народа наших земаља, јачању међусобног поверења и разумевања, у интересу мира, стабилности и безбедности у региону.
У говору је истакнуто да се Генерална скупштина FMAC-а одржава у време када се у многим деловима света настављају опасни ратни сукоби етничког, верског и сличног карактера, најчешће изазвани и потстицани од спољних фактора. Поред огромних људских жртава, патњи и разарања, ти сукоби су један од основних узрока и данашњих трагичних миграционих таласа, који потресају Европу, посебно њене јужне делове. Све то је праћено опасним јачањем међународног тероризма, који је постао један од основних претњи миру и безбедности у свету.
У решавању тих и других међународних проблема неопходна је и активнија улога Светске федерације ветерана. Посебно када су у питању промоција мира и безбедности, активније постављање према акцијама, мерама и поступцима који директно угорожавају мир и безбедност, као што су: трка у наоружавању, која се опасно појачава последњих горина, ширење војних база, посебно у Европи, потискивање и слабљење улоге Уједињених нација, грубо кршење основних принципа међународног права, директно мешање у унутрашње ствари суверених земаља, насилна промена режима у некима од њих, све чешћа примена силе у решавању међународних проблема, без претходне сагласности Савета безбедности УН, са тешким последицама, не само за земље у питању, већ и за мир и безбедност у свету. Када о томе говоримо, нагласио је представник СУБНОР-а, имамо посебно у виду трагично искуство наше земље, која је 1999. године била жртва ничим изазване спољне агресије.
Оправдан страх од заоштравања
С обзиром на то да је Светска федерација ветерана, од стране Уједињених нација, због своје активне улоге и угледа на међународном плану, својевремено проглашена за „Весника мира“, очекујемо да Светска федерација ветерана активније ради на јачању улоге Уједињених нација, као најважнијег инструмента мира, безбедности и мирољубиве сарадње у свету. Залажемо се, такође, за њено активније ангажовање у борби против све присутнијих настојања ревизије историјских оцена о Другом светском рату, против оживљавања фашизма, глорификације фашистичке идеологије и њених носилаца, скрнављења и уништавања споменика подигнутих у знак сећања на борце и жртве борбе против фашизма и окупације у Другом светском рату, против подизања споменика и меморијала који славе нацистичку прошлост и неонацизам, против рехабилитације колаборације са фашистичким окупаторима, против све видљивијег јачања антисемитизма, ксенофобије и других видова нетолеранције.
Говор нашег представника је топло поздрављен. Скупштина је усвојила резолуције од значаја за будући рад Светске федерације и националних организација ветерана. Међу тим документима, издвајамо посебно два и то: Апел међународној заједници за хитно решавање трагичног проблема миграната, посебно узроке тог масовног егзодуса. Други документ је Резолуција у којој се указује на опасно погоршавање међународне ситуације, интензивирање ратних сукоба, пораст снага нацифашизма, антисимитизма, ксенофобије и других видова нетоларанције. Упућен је апел међународној заједници и Уједињеним нацијама, са захтевом да све међународне проблеме решавају мирним путем, преговорима и без употребе силе, у складу са Повељом УН и основним принципима међународног права.
За председника Светске федерације ветерана изабран је Дан-Виги Бергтун из Норвешке, који је био председник Сталног комитета FMAC-а за европске послове.
На завршној седници Генералне скупштине, у име Канцеларије пољске Владе за питања ветерана, члановима Извршног бироа FMAC-а додељене су Медаља и Повеља, у знак признања за посебне заслуге. Медаља за заслуге је додељена и представнику СУБНОР-а, Србије амбасадору Драгомиру Вучићевићу као потпредседнику Сталног комитета FMAC-а за европске послове.