Неготин

ВРЕМЕ  ХЕРОЈА  НЕ  ПРОЛАЗИ

Великим народним скупом у Неготину је обележена 74.-та годишњица од формирања Крајинског партизанског одреда.

Венце и цвеће на спомен обележје погинулим борцима НОР-а из Неготина и  бораца ратова од 1991. до 1999. године положиле су делегације СУБНОР-а Србије, Клуба генерала и адмирала Србије, Општине Неготин, СУБНОР-а Неготина, Пирота, Сокобање, Књажевца, Зајечара, Бољевца, Бора, Цивилних и војних инвалида рата, Обласног антифашистичког савеза Бугарске из Видина и Општинског одбора Брегово, представници месне заједнице Буковче и мајке бораца палих у борбама против НАТО агресије 1999. године.

Општински одбор СУБНОР-а Неготин положио је венце и цвеће на легендарној Алији надомак крајинског села Рогљево, месту формирања Крајинског партизанског одреда.

Свечани програм почео је интонирањем државне химне, а након тога се у центру Хајдук Вељковог Неготина орила партизанска химна „Партизан сам, тим се дичим“.

У име Републичког одбора СУБНОР-а Србије и председника Душана Чукића учеснике скупа је поздравио члан Председништва генерал Видосав Ковачевић и изразио задовољство што се овакве годишњице обележавају широм  Србије. Посебно је апострофирао значај неговања антифашистичког карактера НОБ-а и НОП-а. Генерал Ковачевић је уручио и највише признање СУБНОР-а Србије „Медаљу борца“ Љубомиру Ранчићу, борцу НОР-а, Јовану Даниловићу, борцу ратова од 91.до 99.године, и Војиславу Олчановићу, председнику Месног огранка СУБНОР-а Кобишница.

Крајински партизански одред, један од десет до тада основаних у Србији, пре 74.године на легендарној Алији фрормирала је младост Тимока и Крајине, углавном су то потомци ратника и јунака са Цера и Колубаре, оних који су преживели албанску голготу и Солунски фронт. Окупили су се ту скојевци из Салаша, Метриша, Брусника, Сикола и Неготина и чином пристуапња у одред закорачили у историју и постали њен део.

”Наша историја није ништа друго до историја борбе за слободу, чије  смо освајање скупо крвљу платили- истакао је Драгољуб Филиповић председник СУБНОР-а  Неготин.

У темеље слободе, коју и данас после седамдесет година сви ми уживамо, казао је Филиповић, уткана су 634 живота оних који се нису мирили са неприајтељским терором већ су се латили оружја и кренули у одбрану земље, као и њихови преци. У Крајини је одред  после само неколико дана ослободио цео простор. Окупатор је контролисао само железничку пругу Прахово – Ниш и градска насеља Неготин и Зајечар. На слободној територији Одред је  формирао и прве народноослободилачке одборе као легитимне органе народне власти.

Свечани скуп су поздравили и представници Бугарског антифашистичког савеза из Видина Владимир Иванов и Брегова Сергеј Здравковски. Хероји нису гинули улудо. Сећање на њих подстиче братске везе међу нама њиховим потомцима.Ми смо позвани да њихову веру у слободу преносимо у будућност младим покољењима.

Основну поруку  са овог скупа изрекла су у својим ликовним оставрењима на изложби деца која су учесници ликовног конкурса „1999.година – тада и никад више“ залажући се за мир, енергично одбацујући евентуалне ратне снове. 

Годишњица формирања одреда била је и прилика да се појединцима и привредним субјектима општине Неготин и шире уруче Повеље Крајински партизански одред- највише признање неготинског СУБНОР-а. Овогодишњи лауреати су: Градски одбор СУБНОР-а Сремска Митровица, Славица Стојимировић – супруга покојног генерала Стојимировића, Горан Богић- заменик председника Скупштине општине Неготин, и чланови СУБНОР-а Неготин- Мирјана Мургановић, Боривоје Савић и Боривоје Станчуловић.

У пригодном културно-уметничком проргаму, поред чланова СУБНОР-а учествовали су: Жикица Максимовић са етно песмама из овога краја и полетарци Дечијег вртића Пчелица из Неготина.

Гости из целе Србије су у оквиру обележавања 74.годишњице Крајинског партизанског одреда посетили Музеј Крајине и кућу родоначелника српске световне и духовне хорске музике Стевана Стојановића Мокрањца.