Октобарско славље

СЛОБОДА  ЈЕ  СИМБОЛ  БЕОГРАДА

Октобарске свечаности одржавају се широм антифашистичке Србије, а посебно је већ свечано у Београду. Поводом седамдесетогодишњице слободе и победе над нацистичким окупатором у Другом светском рату и хитлеровским помагачима из домаћих редова.

У недељу, 12. октобра, отворена је, у Историјском архиву, упечатљива изложба докумената и фотографија о томе како је, заједничким снагама Народноослободилачке војске и партизана и савезничке Црвене армије, у ненадмашној и стратегијски изузетно важној операцији за крчење даљег пута ка Берлину и коначном слому фашизма, ослобођен Београд. Баш поменути датум је изабран јер су се тог дана, у подножју Космаја, ујединиле југословенске и совјетске трупе у отсудном нападу ка главном граду – рекао је на изложби у Архиву на Новом Београду, директор значајне културне установе Драган Гачић.

Многобројне посетиоце су дочекали звуци борбених партизанских песама кад се, бранећи народ и отаџбину, освајала слобода као залог боље будућности и наде да ратовања више никад неће бити и да су на планети, за сва времена, поражене нацистичке и фашистичке идеје.

Градоначелник Београда Синиша Мали је, отварајући изложбу о славним октобарским данима 1944, рекао да је то дуг према храбрим ослободиоцима и времену победе антифашизма који је, у нашим срединама, у задње време био потиснут. И поред тога што Србија и Београд имају чиме да се похвале, поносе улогом и значајем у сламању нацистичких окупатора, местом које им је са разлогом широм праведне планете дато за допринос у Другом светском рату. Због тога ће, одлуком одборника Градске скупштине, две улице у Београду добити име Пека Дапчевића и Коче Поповића, легендарних партизанских команданата, генерала ослободилаца.

Део изложбе у Историјском архиву посвећен је и ненадмашним илегалцима који су свих окупацијских година предано радили у Београду и немерљиво много пружили општем успеху. О томе је говорио и сведок оног тешког времена, тада млађени активиста Сава Анђелковић познат и по конспиративном имену Прле које је искоришћено и за стварање легендарног лика у ТВ серији ”Отписани”.

На отварању инспиративне и поучне изложбе присуствали су истакнути јавни и културни радници наше земље, представници верских конфесија, амбасадори више пријатељких држава.

На окотбарској слободарској свечаности у Историјском архиву били си у ослободиоци Србије у Другом светском рату, као и представници СУБНОР-а главног града и Председништва СУБНОР-а Србије.

yug-t3485 rep-oslobodjenje-beograda pogled-sa-Albanije oslobodjenje_beograda-paradaoktobar gradjani-docekuju-oslobodioce bg-oslobodjenje 891549_12-_Oslobodioci_Beograda_007 copy 2