У месту Болман обележена је 80-та годишњица једне од најкрвавијих битака на простору Барање у завршници Другог светског рата уз присутво великог броја антифашистичких удружења из Хрватске и региона.
Барања је ослобођена 29. новембра 1944. године, али су након пробоја Сремског фронта јединице Вермахта настојале да се пребаце на леву обалу Драве и да пресеку пут јединицама 51, 16. и 32. војвођанске дивизије које су напредовале према Дравограду, односно према западу, као и јединицама Црвене армије које су се кретале према Печују, Будимпешти и Бечу. Болманска битка почела је 6. марта 1945. године и завршила се 28. марта 1945. Највише бораца погинуло је из 7. и 15. војвођанске ударне бригаде „Петефи Шандор“. Пресудну улогу у окончању битке одиграле су руске каћуше које су сачувале животе многих бораца јер без тог оружја питање је колико би ова битка још трајала.
Након краћег говора код самог споменика палим борцима Треће армије ЈА венце су положили делегација руске амбасаде, Генералних конзулата Мађарске и Србије, представници Општине Јагодњак, УАБА Бели Манастир, Осјечко-барањске жупаније, Града Белог Манастира, САБХ, Заједничког већа општина, ВСНМ ОБЖ, представници удружења антифашиста из Вуковара, Осијека, Белог Манастира, Трпиње, Борова, Слатине, Вировитице, Славонског Брода, Пожеге, Заједнице удружења антифашиста ВСЖ и ВПЖ, као и представници СУБНОР-а Србије, СУБНОР-а Војводине, Сомбора, Апатина, Бечеја, Шида, Растине и СУБНОР-а Брчко дистрихта из БиХ. Након полагања венаца код споменика венци су положени и на спомен-обележја у самом месу Болман.
Након полагања венаца присутни су посетили Музеј Болманске битке. Овде је још 1985. године поводом четрдесете годишњице од Болманске битке отворена Спомен-соба коју је урадио тадашњи Музеј револуције Војводине. Тај музеј је у међувремену спојен са Музејом Војводине, а Спомен-соба је деведесетих година прошлог века девастирана. Пре две године Музеј Војводине обновио је поставку спомен собе „Болманска битка“, а аутори нове поставке су кустос Музеја Војводине Александар Хорват и Војислав Мартинов.
Овогодишњем обележавању годишњице завршетка Болманске битке присуствовали су потомци ратних команданата – учесника битке. Међу присустнима су били потомци породице народног хероја Милана Ковача, генерала Јонтовића и генерала Стојшића.
У културном делу програма учествовали су чланови пододбора СКД ПРОСВЈЕТА из Јагодњака и певачка група Ансамбла народних игара из Вуковара и женски збор из Новог Бездана. Госте су у оквиру културно уметничког дела поздравили председник САБА Бели Манастир Никола Опачић и Јово Барошевчић, председник СУБНОР-а АП Војводине.
22. март 2025. год.