БЕЗ КОМПРОМИСА СА НЕПРАВДОМ
Неће СУБНОР Србије ниједног педља одустати од заштите народноослободилачке борбе у Другом светском рату и одбране антифашизма.
Наша држава је позната и призната деценијама и у свету на основу јединог и јединственог учешћа партизанске војске у победама антихитлеровске коалиције и славног четворогодишњег пута на коме су, у делу са славном Црвеном армијом, подметали препреке колаборационисти завршивши у бекству под окупаторским заставама. Поштујемо правну државу, али не можемо да се сагласимо кад било ко, па макар и самостално судско веће, потезом пера мења историјску истину.
Целокупно чланство СУБНОР-а Србије, више од 100.000 чланова, не рачунајући и њихове породице, здушно се противи натегнутој пресуди по којој се пуковник или ђенерал, свеједно, Дража Михаиловић сматра неосуђиваним у процесу одржаном легално и легитимно 1946. по свим тадашњим домаћим и међународним правилима и законским овлашћењима.
Није убедљиво поуздано да се, седам деценија позније, на основу једностраних и идеолошки заинтересованих предлагача или сведока у облику такозваних експерата пресуђује да ли су некоме била угрожена људска или слична права. И, само на основу тога, избегава разматрање стварних недела које су четници ДМ нанели српском и осталим народима на распарчаној окупираној територији.
СУБНОР Србије не признаје компромис са неправдом, па ће се по окончању свих законских могућности код нас, обратити – тако захтева чланство – међународним инстанцама да бисмо сазнали да ли је, у години кад сва мирољубива планета, предвођена коалицијом против нацистичке армаде хитлеровске Немачке, слави гигантски јубилеј победе над фашизмом, разумљиво на било који начин да осуђени вођа групације буде помилован. Узимајући у обзир, поред осталог, све релевантне чињенице због којих су их скупа, на Техеранској конференцији још 1943, Рузвелт и Черчил и Стаљин прогласили колаборационистима и искључили из сваке и помисли да буду признати.
Пресуда београдског суда, погрешна и донета у погрешно време, не служи добру коме сви тежимо. Неспретно проширује домаће поделе, распирује негативне страсти у региону, а не може да наиђе на разумевање ни у Европској унији створеној на антифашизму који до данашњих дана нема, без обзира на проток времена, оправдање у сопственој и туђој средини за колаборацију са окупаторском солдатеском у Другом светском рату.
Председништво СУБНОР-а Србије је на седници донело низ оперативних мера за још јаче организовање чланства и акције које предстоје везане за Дане победе над фашизмом, као и манифестације попут Седмог јула кад ће се традиционално, у Белој Цркви, одржати велика свечаност поводом Дана устанка народа Србије 1941.године.
У дебати су учествовали Драгомир Вучићевић, Светомир Атанацковић, др Бранислав Поповић, Јелисавета Миловановић, Жељко Зиројевић, Борка Нешковић, Душанка Лукић Хавелка, Видосав Ковачевић, Андрија Мереник, др Мирољуб Васић, Душан Чукић.