Прешево

СВИ КАО ЈЕДАН ЗА СРБИЈУ

Општински одбор СУБНОР-а Прешева је, уз подршку Окружног и Градског одбора СУБНОР-а Врање, организовао обележавање 75. годишњице ослобођења у Другом светском рату.

Крај споменика и спомен-костурнице у центру вароши достојанствена свечаност почела је уз звуке Химне Републике Србије у извођењу хора Основне школе „Вук Караџић“ из Прешева.

О овом историјском датуму говорио је председник Скупштине СУБНОР-а Србије Мирољуб Стојчић. У борби за слободу и против фашиста у НОБ 1941-1945. године учествовало 1.080 бораца из прешевског краја, 329 дало живот за боље сутра. Њих 206 погинули су као борци, а 123 родљуба је стрељано, убијено је и 41 дете, а деце ратних сирочади остало је чак 318.

Стојчић је истакао да је окупатор настојао да изазове сукобе Срба и Албанаца, али да су они водили заједничку борбу против фашиста и балиста који су били њихови сарадници: „Кад су се опет над нашом земљом надвиле црне птице злослутнице, потребно је јединство, национално, државно, народно око свих виталних питања за будућност. Задатак свих нас је да помогнемо државном руководству Србије, јер Србија ће бити онолико јака колико буду јаки и сложни њени грађани“. Стојчић је такође истакао да су се тог 15.11.1944. године у Прешеву срели партизани, ослободиоци из 46. дивизије, са читавог југа Србије – Лесковчани, Врањанци, Власотинчани, Пироћанци, Црнотравци, Сурдуличани, Пчињани, Кумановчани и партизани Косовског поморавља, и славили, јер је  коначно ослобођен југ Србије.

Уз почасни поздрав Војске Србије, бројне делегације положиле су венце и цвеће. Цвеће је положено и крај спомен-биста најистакнутијим борцима овог краја Абдули Крашници и Душану Илићу.

Свечаности нису присуствовали представници руководства Општине Прешево као ни представници Координационог тела за Прешево, Бујановац и Медвеђу.