СПОМЕН ЗА СВА ВРЕМЕНА
У Пријепољу, живописном граду поред Лима, спремају се да достојанствено обележе успомену на тешку битку коју су, пре седам деценија, 4.децембра 1943.године, водили партизански и пролетерски борци од најезде вишеструко надмоћнијих фашистичих завојевача и њихових верних савезника из домаће средине.
Спомен за сва времена одржаће се, као и увек до сада, на месту где су у она тешка ратна времена Другог светског рата храбри борци за слободу онемогућили немачке пешадинце, издашно потпомогнуте тенковском армадом, да пређу Лим и окоме се на стотине рањеника и недужне житеље са децом у и око партизанске болнице и саму варош која је била уз ослободилачке јединице.
Снагама хитлеровског Вермахта, са укупно преко 20 хиљада бојовника, помагали су у крвавим окршајима најмање 1200 четника краљевског официра Драже и неколико стотина немилосрдних припадника такозване Муслиманске милиције.
У отсудној бици у Пријепољу 4.децембра, пре седамдесет година, највећи терет у одбрани пао је на плећа два батаљона Прве шумадијске бригаде.
Спомен-комплекс Партизанска болница, као успемана на близу 600 погинулих партизана, откривен је 1953. – на десетогодишњицу битке. Од тада се, без престанка, одржава комеморација уз учешће делегација из разних делова Србије и негдашње заједничке државе Југославије, СУБНОР-а, секција бораца учесника битке и више хиљада грађана.
Вандали су 2007.године исчупали бронзане плоче на споменику и нанели непроцењиву материјалну и, пре свега, етичку штету скрнавећи, вероватно и из болесних идеолошких побуда, антифашистичку епопеју нашег народа и славну прошлост којој се и читаво човечанство приклања са поштовањем.
За седамдесетогодишњицу, у децембру ове године, морало би да спомен обележје у Пријепољу добије достојан изглед, зашто се свим снагама залаже СУБНОР Србије.
О тој теми, као и о самом начину и пропратним збивањима изузетног јубилеја, разговарали су у Београду председник СУБНОР-а Србије проф. др Миодраг Зечевић и председник Скупштине општине Пријепоље Вукосав Томашевић, као и члан Председништва СУБНОР-а, задужена за традицију, Јелисавета Миловановић.
Договорено је да сарадња буде као и досад успешна и у интересу заједничких напора да се славна прошлост нашег народа поштује и спрече сви покушаји омаловажавања и искривљавања историјских чињеница по жељи и замисли заслепљних идеолога и савремених реваншиста.
Пријепољска битка остаје као светионик борбе, храбрости и страдања партизана за слободу поробљеног народа у Другом светском рату. Тај доказ нико не може да порекне и због тога СУБНОР Србије тражи пуну кооперативност највиших државних органа, који морају ангажманом да потврде антифашистичку идеју водиљу нашег народа.