СEЋAЊE НA ПOЧETAК УСTAНКA

бележена 83. годишњица оснивања Прве рачанске партизанске чете-

На сеновитом пропланку Боровог Брда, прве суботе у августу, окупили су се потомци некадашњих партизанских ратника, учесника Народноослободилачког рата и поштовалаца слободарских традиција, да на достојан начин обележе значајан историјски датум – Дан формирања Прве рачанске партизанске чете.

На спомен-обележје које подсећа на историјски датум, 3. август 1941. године, цвеће и венце су положиле делегације СУБНОР-а из Бајине Баште, Ваљева, Ужица, Уба и Севојна и делегација ЈУ центар Тито.

Након интонирања државне химне и Интернационале, присутнима се обратила Љубица Ђурић, члан Општинског одбора СУБНОР-а из Бајине Баште, која је подсетила на прве дане устанка и значај формирања Прве рачанске чете.

„На овом месту су се 3. августа 1941. године, у партизанском строју нашли младићи из Рачанског краја, студенти, радници, сељаци, учитељи, занатлије. Они су тада са Боровог Брда закорачили у ратну голготу и на свом дугом путу су у надчовечанској борби падали и устајали и својим животима плаћали слободу која је значила живот за будуће генерације. Овде је пре 83 године слободарски народ рачанског краја упалио је прву искру слободе и кренуо на дуг и тежак борбени пут на коме је живот оставило преко 800 знаних и незнаних јунака. Они су дали своје животе за слободу. Не можемо и не смемо их заборавити. Имамо обавезу и част да чувамо успомене на њих, негујемо светлу традицију и да спомен обележја, као свето знамење, одржавамо и сачувамо за будуће генерације – истакla је Љубица, која је потом подсетила да су у првом строју приликом оснивања чете били најбољи и најхрабрији представници сеоске, радничке и студентске омладине. Први командир чете био је Душан Јерковић, учитељ, касније проглашен за народног хероја, а дужност комесара чете обављао је Душан Вишић, студент из Ужица“.

Скупу се обратила и Нада Лукић, као један од потомака ратника из оба светска рата и бораца Прве рачанскке чете, Рајака Павићевића и Милутина Лукића.

Војин Мрђа, секретар СУБНОР-а Ужицe, поред осталог истакао је да ове године СУБНОР Србије обележава 80 годишњицу ослобођења највећег дела Србије и победе над фашизмом у Другом светском рату, и имамо обавезу и част да чувамо успомене на оне који су се борили за нашу слободу, да негујемо светле традиције и да спомен обележја, као свето знамење, одржавамо и сачувамо за будуће генерације.

Највише аплауза у пригодном културно-уметничком програму добила је позната позоришна и филмска глумица Ивана Жигон са својим рециталом, а потом су у програму учествовали вокална солисткиња Јана Симоновић, КУД „Јелек“ и певачка група „Јакљанке“.

Организацију манифестације помогли су Војна установа Тара, привредници из Бајине Баште и СУБНОР Србије.

СУБНОР УЖИЦЕ

03.08.2024