У препуној МТС дворани у Београду дана 14.05.2024.год. у 18,00 ч. интонирањем химне Републике Србије почела је Комеморативна академија поводом обележавања 25. годишњице од битке на Кошарама.
Догађају који је организовао Одбор Владе Србије за неговање традиције ослободилачких ратова Србије присуствовала је и делегација СУБНОР–а града Врања коју је предводио потпреседник Зоран Бургић потпуковник у пензији и делегација Покрет Ветерани из Врања коју је предводио секретар Ненад Врањанац ратни војни инвалид старији водник у пензији.
Поред њих, догађају присуствовали су: припадници Воске Србије и Министарства унутрашњих послова (МУП), као и представници Спрске православне цркве (СПЦ) и других верских заједница као делегације бројних патриотских удружења.
Пре четврт века у рејону карауле Кошаре, непријатељу су се супротставили припадници 53. граничног батаљона, 2. моторизованог батаљона 125. моторизоване бригаде, борбене групе 63. падобранске и 72. специјалне бригаде, као и делови других јединица, подсетио је министар.
Подсетимо, битка на Кошарама вођена је од 9. априла до 14. јуна 1999. године у рејону Раса Кошарес, на граници тадашње СР Југославије и Албаније. Борба на југословенско-албанској граници трајала је 67 дана и однела је 108 живота.
Терористистичке снаге такозване ОВК, помогнуте регуларном албанском војском и НАТО авијацијом напали су припаднике Војске Југославије, са циљем копнене инвазије на Косово и Метохију и пресецања комуникације између јединица ВЈ у Ђаковици и у Призрену. После тешких борби, Војска Југославије је успела да порази нападаче и спречи њихов улазак на територију јужне српске покрајине.
Битка за Кошаре је званично завршена 14. јуна 1999. године, када се Војска СРЈ на основу Кумановског споразума са снагама КФОР-а повукла са КиМ-а.
У име бораца са Кошара обратио се пуковник у пензији Душко Шљиванчанин, ратни командант 53. граничног батаљона Приштинског корпуса 3. армије Војске Југославије, који је рекао да је четврт века довољна временска дистанца да се може извршити анализа догађаја који су претходили агресији, као и оних у току и након агресије, с војног, политичког и геостратегијског аспекта.
Синди Иванковић, ћерка мајора Војске Југославије Крунослава Иванковића, погинулог на караули Кошаре 14. априла 1999, обратила се у име породица погинулих бораца, славних хероја са Кошара рекавши да себе сматра живим сећањем на свог оца.
Скупу се обратио Председник Владе Србије Милош Вучевић који је рекао да су војници, борци и њихове старешине у Војсци Савезне Републике Југославије (СРЈ) заслужни за битке на Кошарама и Паштрику којима је осујећен план НАТО-а за копнену агресију на Србију и да се они никада не смеју заборавити.