Према календару обележавања значајних датума СУБНОР-а Месне заједнице Лаћарак обележен је „Дан сећања и жалости“. Jедан је од најжалоснијих и најтрагичнијих датума у историји земље je 22. јун 1941. године. Тог дана нацистичка Немачка је напала СССР чиме је започео највећи ратни сукоб у историји човечанства и који је однео преко 30 милиона живота грађана СССР. Операција Барбароса био је немачки кодни назив за инвазију нацистичке Немачке на Совјетски Савез током Другог светског рата. Операција је добила име по цару Светог римског царства Фридриху Барбароси. Главни циљ операције је био брзо освајање целог европског дела Совјетског Савеза, западно од линије која је повезивала Архангелск и Астрахан. Неуспех операције Барбароса на крају је резултовао целокупним поразом Трећег рајха. Источни фронт који је отворила операција Барбароса био је највеће бојиште Другог светског рата, са највећим и најбруталнијим биткама, великим људским губицима и разарањем. Немачке снаге су заробиле на милионе совјетских ратних заробљеника којима није била загарантована заштита прописана Женевским конвенцијама. Већина њих нису преживели.
Меморијал је организован на Старом-правослaвном гробљу у Сремској Митровици 22. јуна у послеподневним часовима. Прво су чланови СУБНОР-а Месне заједнице Лаћарак уредили гробна места војника Црвене армије који су погинули током борби за ослобођење Сремске Митровице и околике, а потом су положени венци. На овом гробњу се налазе две спомен гробнице и то: заједничка гробница Хероја Совјетског Савеза Василија Димитријевича Рашчепкина и Георгија Никитевича Курочјина, двојице пилота. Њихов авион се срушио у Лаћарку 30. октобра 1944. године приликом борби за ослобођење села и гробница Владимира Леонтијевича Гушје који је рођен 1921. године у граду Бабрујске у Белорусији, а погинуо је 26. октобра 1944. године код села Јарак у борбама за ослобођење овога дела Срема.
На крају су изложене фотографије војника Црвене армије а присутни су упалили 83 свеће у знак сећања на све жртве фашизма.
СУБНОР Месне заједнице Лаћарак