У НЕГОТИНУ ОБЕЛЕЖЕН СВЕТСКИ ДАН ПРИМИРЈА У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ

У организацији СУБНОР-а општине Неготин, пред спомеником генералу Гамбети и ратницима ослободиоцима, од 1912. до 1918. године у централном градском парку, примерено сложеним епидемиолошким приликама достојно је обележен 11. новембар Дан примирја у Првом светском рату. Тим поводом венце и цвеће положиле су делегације Општине Неготин, СУБНОР-а општине Неготин и Организације резервних старешина Неготин. И ове као и претходних година пред спомен обележјем биле су изложене државна и реплика заставе легендарног 13.пука Хајдук Вељко првог позива, коју су пливајући преко Саве септембра 1914. године са Легета по наређењу пуковника Драгутина Ристића команданта 13.пука, спасили др Миливоје Петровић праунук брата легендарног Хајдук Вељка и војник Нелих из Кладова.

Овај датум подсећа на дан када су, 11. новембра 1918. године у железничком вагону у Компијену у Француској, силе Антанте потписале примирје са Немачком и тиме окончале Први светски рат.

Празник се у Републици Србији прославља од 2012. године. Пре тога обележавао се на првим часовима у свим основним и средњим школама у Србији од 2005 године. Као главни мотив за амблем овог празника код нас користи се цвет „Наталијине рамонде“, угрожена врста у Србији. Овај цвет је у ботаници познат и као цвет феникс.

Примирије Првог светског рата 1918. Србија као победник дочекала је олако и на брзину су жртвовани српски интереси. Жртве међу српским војницима од „братске ватре“ су заташкане. За Србију, која је у тадашњем ратном вихору изгубила 30 одсто становништва, половину радно способних мушкараца, а од 707 хиљада мобилисаних војника вратили се свега 160 хиљада јунака. У то време Србијом је харала и пошаст – тифус, од кога је оболело милион становника, а највећи број њих је умро.

Више од 2.000 бивших аустроугарских официра Хрвата, Муслимана, Словенаца примило је опроштај од краља Александра Карађорђевића Ујединитеља. Готово сви су примљени у Југословенску војску, чак су им дељена унапређења, упркос негодовању прекаљених српских ратника. Тако је Марко Натлачен, писац песме „Србе на врбе”, која ће у Другом светском рату постати химна џелата Јасеновца, постављен за бана Дравске бановине. Тугомир Алауповић који је 1914. године благосиљао хрватске пукове и часнике, поручујући им да сатру све што је српско, постао министар вера Краљевине СХС. Не рачунајући жртве бугарске окупације где су у првима данима рата октобра 1915. године на Алији надомак Мокрања. Рајца, Смедовца и Тамнича погинули педесет трећепозиваца 13.пука Хајдук Вељко и код Рајца педесет јунака 8.пука Првог позива Дунавске дивизије сахрањено у порти цркве, нагласио је Боривоје Савић потпредседник СУБНОР-а општине Неготин и још додао: „Окупили смо се овде да  обележимо овај дан и да се сетимо наших предака из тог времена који су гинули за нашу слободу. Нажалост Корона вирус  који већ две године хара једнако носи онолико живота колико су то чинили рат и тифус у Великом рату. Ипак, жао ми је што нас нема довољно колико овај Дан заслужује. Верујем да ће у наредном периоду доћи боља времена и да достојније и достојанственије обележимо овакве догађаје“.