Врање

ТАКО СЕ БОРИО ХЕРОЈ КАРПОШ

Пред сам крај Другог светског рата, партизанске јединице интензивирале су борбена дејства на југу Србије како би слободну територију, са десне стране Јужне Мораве која се простирала од Пирота до Куманова, очистили од преосталих бугарских и четничких постаја и борбених група.

У једној од тих борби, у Бујановачком селу Биљача. 7. фебруара 1944. године погинуо је Христијан Тодоровски – Карпош, народни херој.

На дан његове погибије, крај спомен-бисте хероја окупиле су се делегације  борачких организација Куманова, Бујановца и Врања, делегација Града Куманова и пун аутобус резервних војних старешина и грађана Куманова. Како би одали дужну пошту хероју и евоцирали успомене на његов животни пут, дело и храбру погибију. Посебну пажњу изазвало је присуство и учешће у одавању поште Карпошевог братанца Владимира Тодоровског из Куманова.

После одавања поште и полагањем цвећа, о лику и делу Карпоша говорио је Божидар Недељковић, председник Општинског одбора СУБНОР-а Бујановац, домаћин манифестације. Говорећи о младом Карпошу, Недељковић је истакао његово немирење са друштвеним неправдама тога времена и посебно антифашистички дух. Због припадања СКОЈ-у и ширења напредних идеја Карпош је био искључен из кумановске Гимназије без права уписа у другу школу.

Са почетком Другог светског рата било је разбијено језгро кумановске групе па се Карпош се прикључио српским партизанима из Кукавичког одреда. Потом прелази у Други јужноморавски одред код славног команданта Живојина Николића Брке.

У току 1943. године на територији Врања, у селу Коћури, формира Кумановску чету која касније прераста батаљон, који је борбено дејствовао у рејону планине Козјак и на обронцима Скопске Црне Горе.

У моменту погибије, у борби са окупаторском бугарском војском, био је командант Кумановског партизанског батаљона.