Врање

МНОГО РАЗЛОГА ЗА ПОНОС

Седамдесет прва годишњица ослобођења Врања у Другом светском рату обележена је, као и ранијих година, бројним свечаностима. И Град Врање и Градски одбор СУБНОР-а Врање су достојно одали почаст ратницима и недужним жртвама фашизма у Другом светском рату.

Програм обележавања овог значајног датума започео је великим, традиционалним, турниром у стрељаштву. У надметању ваздушном пушком учествовало је 14 екипа и 42 појединца, а набоље резултате постигле су и најмлађе екипе, женска и мушка екипа Стрељачког клуба Врање, док је треће место заузео ГО СУБНОР-а Врање.

Одржана је свечана седница Градског одбора СУБНОР-а Врање којој су присуствовали представници Града, Гарнизона Војске Србије у Врању, Полицијске управе БИЕ и бројних удружења. Стојан Младеновић, председник, у уводној речи говорио је о дану ослобођења Врања од бугарских фашиста, а затим и о почецима отпора у Врању и формирању махалских илегалних партизанских десетина. Осврнуо се, наравно, и на послератни динамичан развој, савремене негативне тенденције и покушаје прекрајања историјске истине о Другом светском рату.

На овој седници уручене су и захвалнице установама и појединцима заслужним за остваривање програмских задатака СУБНОР-а.

Поводом Дана ослобођења завршене су и промовисане значајне активности Градског одбора.

Најпре је члан Председништва, пуковник у пензији Драгослав Цинцовић, промовисао и открио поставку зида историје у просторијама Клуба бораца под називом „Историја за незаборав“. Ова дуже времена припремана трајна поставка обухвата историјски период од досељавања Срба на Балкан, времена под Турцима, балканских ратова,  Првог светског рата са најважнијим биткама и Кубанске козачке дивизије. Други светски рат почиње са врањским крајем – илегалним десетинама, одредима и дивизијама на два велика паноа. Потом су дате све офанзиве и најважнији догађаји на тлу бивше Југославије.

Нису заборављени ни НАТО агресија, погинули припадници Војске и Полиције. На овом „зиду“ нашле су места и 4. бригада Копнене војске Србије, која наставља традиције Првог, врањског, пешадијског пука Књаза Милоша Великог, као и такозвана оружана побуна шиптарско-терористичких снага на југу Србије у општинама Прешево, Бујановац и Медвеђа 2001. године, као и распаду Југославије и погинулима у Хрватској и БиХ из ових крајева. Верујемо да ће ова поставка бити и прикладно место за часове историје младим генерацијама.

Потом је отворена и новоформирана и сређена библиотека СУБНОР-а Врање. О значају књига уопште и саме библиотеке говорио је др Јован Јањић, који је посебно истакао васпитну и образовну функцију. Претежни садржај библиотеке посвећен је ослободилачким традицијама, а напомиње се и допринос дародаваца. Библиотека има фонд од преко 600 књига.

На дан када је Врање ослобођено од бугарских фашиста, делегацију ГО СУБНОР-а примили су заменик команданта 4. бригаде Војске Србије пуковник Зоран Насковић са сарадницима, а потом и градоначелник Врања Зоран Антић са комплетним градским руководством.

На свечаној седници Скупштине Града Врања о овом значајном датуму говорио је председник Скупштине др Слободан Стаменковић, а потом су уручена два највећа признања. Добитник овог значајног признања је и професор Чедомир Минић, кога је због богатог рада и стваралаштва и доприноса неговању ослободилачких традиција, предложио Градски одбор СУБНОР-а Врање.

Богат програм прославе завршен је пред импозантним Спомеником револуцији испред Учитељског факултета. Венце и цвеће положиле су делегације Града, Војске Србије, Полицијске управе, БИЕ, СУБНОР-а и бројних удружења, школа и установа. Изведен је и пригодан уметнички програм. Испред споменика се грађанима, представницима бројних организација и пре свега великом броју младих људи обратио председник Градског одбора СУБНОР-а Стојан Младеновић. Он је посебно истакао велики допринос врањанаца победи над фашизмом, са преко 12.000 бораца, преко 4.000 депортованих, али и са великим жртвама: 954 погинула борца и још 660 цивилних жртава. Зато се са поносом истиче чињеница да су тог седмог септембра 1944. године, бугарски фашисти, опкољени са свих страна партизанима, под окриљем ноћи и у расулу побегли из Врања. Истакао је и велики допринос СУБНОР-а послератној изградњи и динамичном развоју, као и настојање да остварујући своју савремену улогу доприноси и будућем развоју.