Град Врање је и ове године, у условима пандемије Ковида 19, организовао обележавање 4. октобра – 102. годишњице ослобођења Врања у Првом светском рату.
Веома садржајно и достојанствено, уз поштовање свих мера здравствене заштите, обележена је сто друга годишњица ослобођења Врања у Првом светском рату низом активности које су реализоване у недељу 4. октобра.
На сам дан ослобођења, најпре је градоначелник Врања у јутарњим часовима, примио петочлану делегацију Удружења потомака ратника 1912-1918. године.
Потом је одржана свечана седница Скупштине Града на којој је говорио др Дејан Тричковић, председник Скупштине. На почетку свог обраћања он се најпре подсетио славне историје наших предака и да је у овом рату страдала трећина нашег становништва и да никада не требамо заборавити наше хероје. Он је рекао да је у вековној историји Врања много датума обележено уз осећање поноса, поштовања и сећање на хероје који су изнедрили слободу људи овога краја. „Дичимо се патриотизмом и храброшћу наших предака и нека наша дела покажу да смо достојни наследници слободе која нам је остављена у аманет“, истакао је Тричковић.
Ратницима погинулим у Првом светском рату одата је почаст крај Спомен костурнице на Шапраначком гробљу у Врању. Најпре је Врањски епископ Пахомије, са свештенством, одржао парастос погинулим ратницима и цивилним жртвама Великог рата. У одавању поште полагањем венаца и цвећа учествовале су делегације Града, Округа Пчињског, Војске, Полиције, БИЕ, Градске општине Врањска Бања, Удружења потомака ратника, СУБНОР-а и Удружења ратних ветерана. Веома надахнут и инспиративан говор одржао је градоначелник др Слободан Миленковић. Честитајући свим грађанима 4. октобар градоначелник је истакао „Наши преци, вођени храброшћу, упорношћу и неодустајањем показали су да не постоје непремостиве препреке у постизању слободе. Идући ка овом циљу нису одустали, и без обзира на велика страдања и велики број жртава, показали су како се воли своја земља“. Он је додао да нама потомцима овако славних предака, остаје да у миру будемо достојни њихових жртава и да су славне странице ове земље исписане родољубљем српског народа кроз векове.
У сали Галерије Народног музеја у Врање, отворена је изложба фотографија „Шумадијска дивизија 1914 – 1918.“ поводом 102. годишњице ослобођења Врања у Првом светском рату. Говор је одржао и изложбу отворио др Дејан Тричковић, председник Скупштине града, а повељу „4. октобар“ примио је претходни командант 4. бригаде КоВ Србије, бригадни генерал у пензији Слободан Стопа.
Данас је, 5. октобра, поводом 102. годишњице ослобођења Врањске Бање у Првом светском рату, делегација СУБНОР-а Врањске Бање, на челу са председником Станком Петковићем, положила венац и одала почаст на спомен-плочи погинулим ратницима 1912-1918. у центру Врањске Бање.
У складу са својим програмским опредељењима да негује традиције свих ослободилачких ратова које је Србија кроз своју бурну историју водила, СУБНОР Врања се активно укључио у обележавању овог, из локалне историје, веома важног датума.