СТРАНИЦЕ ИСТОРИЈЕ СУ ОДАВНО СКЛОПЉЕНЕ
На 54. седници Председништва СУБНОР-а Србије, коју је водио заменик председника Видосав Ковачевић, усвојени су Извештај о раду у 2019. и Програм активности за 2020. годину.
Прихваћено је неколико допуна Жељка Зиројевића, Душанке Лукић Хавелке и одлучено да се извештај штампа и пошаље одборима.
Дискутовало се о Предлогу измена и допуна Статута СУБНОР-а Србије и закључено да је пред Радном групом, којом руководи Томислав Миленковић, још велики посао како би Председништво усвојило и послало на расправу чланству, најкасније до 20. марта, да на Изборној скупштини планираној за 14 мај, буде усаглашен текст.
У конструктивном дијалогу размотрена су најважнија друштвено-политичка збивања, овај пут са посебним нагласком на Европу.
Извештај са Међународне конференције одржане у Загребу о теми „Фашизам и антифашизам у Европи данас“, поднео је Владимир Бабшек Орешковић, истакавши да су све делегације нагласиле озбиљност тренутка и потенцијалних опасности везаних за покушаје ревизије историје Другог светског рата и истицање одговорности свих за очување и одбрану истине и непролазних вредности антифашизма. Посебно је нагласио да је наша делегација (Владимир Бабшек и Зденко Дупланчић) била веома уважена у официјелним и у неформалним контактима.
Усвојена је декларација са којом су упознати сви чланови Председништва, а чији је главни мото: нема места прекрајању историје, нити кокетирања са нарастајућом екстремном десницом. Изнет је јасан став да је антифашизам темељ модерне Европе, па је угрожавање истине, такође, директан напад на демократију као тековину модерног доба.
Након дугог и мукотрпног рада, аутора Зорана Јаковљевића и сарадника, изашла је монографија ”Стазе родољубља” о 70 година рада и постајања СУБНОР-а Србије.
После обраћања аутора, књига је подељена члановима Председништва и биће достављена основним организацијама и надлежним државним органима. У питању је, иначе, прва монографија о СУБНОР-у Србије после три деценије.
Председништво је прихватило предлог заменика председника Видосава Ковачевића да се на прославу 75 година пробоја Сремског фронта позову борачке антифашистичке организације бивших република СФРЈ као гости СУБНОР-а Србије. О томе ће бити обавештено и надлежно Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
У марту, поводом тужног сећања на бестијално дивљање НАТО алијансе, Председништво је упознато да су се на позив председника одбора СУБНОР-а у Неготину Драгољуба Филиповића одазвали проф.др Даница Грујичић и генерал Петковић да одрже предавање о последицама које је западна војна алијанса, користећи забрањени осиромашени уранијум, произвела на нашу земљу, становништво и инфраструктуру, бесомучним нападима током 1999.године.



