Вал народног устанка захватио је тих јулских дана 1941. године Србију и посебно Шумадију. Ницали су партизански одреди а 16. јула на брду Лисаћ, место звано Језрбаре у Горњој Трешњевици, формиран је Први Шумадијски партизански одред. За команданта је изабран легендарни шпански борац, официр шпанске републиканске војске, предратни комуниста Милан Благојевић-Шпанац, родом из села Наталинци (Топола) а за комесара Недељко Жакула. Уз њих је био стари солунски ратник Милан Илић-Чича који је изабран за заменика команданта одреда. Предходно је на територији Аранђеловца одржан састанак Главног штаба партизанских одреда Србије на коме су били присутни Сретен Жујовић-Црни, Филип Кљајић-Фића, Бранко Крсмановић-Шпанац, Никола Груловић и Родољуб Чолаковић. Ту у шумама Горње Трешњевице написан је текст заклетве србијанских партизана:
„(Име и презиме) син Српског народа, заклињем се својом чашћу да у Први Шумадијски народноослободилачки партизански одред ступам с чврстом одлуком да се борим против фашистичких окупатора и њихових слугу…..“
У вечерњим сатима постројен је одред. Бројао је 80 људи и сви наоружани.
Прво је говорио Сретен Жујовић-Црни а текст заклетве прочитао је Милован-Мика Милосављевић из ОК КПЈ за срез Аранђеловачки.
Поводом 80-то годишњице овог јубилеја крај згаришта родне куће народног хероја Милана Илића-Чиче, одржан је Народни збор, положени венци и изведен културно уметнички програм. Венце су положиле делегације општина Аранђеловац и Тополе, СУБНОР-а Србије, Крагујевца, Тополе, Раче, Сопота, Шида Ужица, Пријепоља, Адашеваца и МЗ Горња Трешњевица.
Обраћајући се присутнима, председник СУБНОР-а Аранђеловца Радомир Радосављевић је поздравио све присутне и истакао историјски значај ове годишњице формирања Првог Шумадијског одреда, његов ратни пут и значај за овај крај као и да смо ми достојни настављачи традиција антифашизма и родољубља и да је победи над фашизмом велики допринос дао и народ Србије са чиме се с правом поносимо.
У име СУБНОР-а Србије и председника генерала Видосава Ковачевића, присутнима се обратио пуковник проф Жељко В. Зиројевић подсетивши да сећање на хероје и борце Првог Шумадијског НОП одреда, вечно траје и да ће док је СУБНОР-а Србије, слободе и антифашизма светли ликови Милана Благојевића-Шпанца, Недељка Жакуле, Милана Илића-Чиче, заправо свих бораца који су положили животе за слободу трајати све док траје Србија и њен народ.
Медаља борца уручена је учеснику рата90-тих година Рашку М.Ђурићу из села Горње Трешњевице а захвалница Дулету Петровићу, организатору свих културних манифестација у овом крају.
Свечаност је завршена извођењем песама посвећених ратницима са Крфа и Косова и Метохије, које су интерпретирале ученице средње школе из Аранђеловца са својом професорком.