Девети конгрес СУБНОР-а Југославије, одржан 19. и 20. јуна 1982. годнне у Београду

Девети конгрес СУБНОР-а Југославије одржан је без Јосипа Броза Тита, ратног команданта, оснивача борачке организације, првог и доживотног по­часног председника СУБНОР-а.

На том конгресу је констатовано да је СУБНОР остварио широку друштве­но-политичку активност на даљем развоју друштвено-економског и друштве­но-политичког система, јачању одлучујуће улоге радничке класе у друштву, остваривању политике економске стабилизације, јачању и продубљивању те­ковина НОБ-а и социјалистичке револуције, јачању братства и јединства и pавноправности народа и народности, енергичном сузбијању националистич­ких и сепаратистичких насртаја, на даљем развијању општенародне одбране и друштвене самозаштите, неговању и развијању револуционарних традици­ја и унапређењу система борачко-инвалидске заштите. Председник Савезног одбора СУБНОР-а Југославије до 1982. године био је Мито Димитријевски.

Задаци бораца за даљи рад усмерени су на даље ра­звијање делегатске улоге у свим облицима друштвено­-политичког организовања, стваралачки рад у неговању и развијању револуционарних традиција, јачање једин­ства свих друштвених субјеката, праћење и унапређива­ње материјалног положаја бораца, инвалида и породица палих и умрлих бораца и на међународну сарадњу бо­раца на принципима независне и несврстане политике.

На конгресу су изабрани:

Савезни одбор СУБНОР-а Југославије,

Надзорни одбор и

Председништво, као колективни орган руково­ђења.