Девети конгрес СУБНОР-а Југославије одржан је без Јосипа Броза Тита, ратног команданта, оснивача борачке организације, првог и доживотног почасног председника СУБНОР-а.
На том конгресу је констатовано да је СУБНОР остварио широку друштвено-политичку активност на даљем развоју друштвено-економског и друштвено-политичког система, јачању одлучујуће улоге радничке класе у друштву, остваривању политике економске стабилизације, јачању и продубљивању тековина НОБ-а и социјалистичке револуције, јачању братства и јединства и pавноправности народа и народности, енергичном сузбијању националистичких и сепаратистичких насртаја, на даљем развијању општенародне одбране и друштвене самозаштите, неговању и развијању револуционарних традиција и унапређењу система борачко-инвалидске заштите. Председник Савезног одбора СУБНОР-а Југославије до 1982. године био је Мито Димитријевски.
Задаци бораца за даљи рад усмерени су на даље развијање делегатске улоге у свим облицима друштвено-политичког организовања, стваралачки рад у неговању и развијању револуционарних традиција, јачање јединства свих друштвених субјеката, праћење и унапређивање материјалног положаја бораца, инвалида и породица палих и умрлих бораца и на међународну сарадњу бораца на принципима независне и несврстане политике.
На конгресу су изабрани:
Савезни одбор СУБНОР-а Југославије,
Надзорни одбор и
Председништво, као колективни орган руковођења.