ОЗРЕНСКЕ ВАТРЕ СЛОБОДЕ

Поводом 7. јула Дана устанка народа Србије, СУБНОР Сокобање одржао је свечаност у сарадњи са органима локалне самоуправе, ОРВС и СПС и положио венац у центру града на спомен обележје погинулим борцима НОР-а.

Обраћајући се присутнима, председник СУБНОР-а Сокобања и члан ИО СУБНОР-а Србије, др Славољуб Јовановић је истакао да се данас навршава 80 година од почетка оружаног устанка народа Србије против фашиста и њихових слугу. Овде на падимана Озрена и у овом крају устаничке ватре слободе запалили су борци Озренског НОП одреда, предвођени легендарним комесаром Алексом Маркишићем, Димитријем Драговићем, Рајком Вићентијевићем и осталим слободарима. Они су били ти први весници буре која се устремила на највеће зло човечанства – фашизам, који је тада харао Европом. Из њихове борбе и проливене крви дошла је слобода у којој ми данас живимо. СУБНОР као настављач слободарских традиција, патриотизма и антифашизма, данас се бори да ове вредности трају, опстану и да се спречи прекрајање историје. Због свега тога не смеју се заборавити историјске вредности НОР-а, истакао је Јовановић.