У Сурдулици је данас одржана државна церемонија у знак сећања на Сурдуличке мученике и страдале жртве у Првом светском рату, уз присуство министарке за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милице Ђурђевић Стаменковски, министра за унапређење развоја недовољно развијених општина Новице Тончева, председнице општине Сурдулица др Александре Поповић, градоначелника Лесковца Горана Цветановића као домаћина, представника Војске Србије, Српске православне цркве, делегације СУБНОР-а Србије и бројних грађана.
Програм обележавања започет је Свечаном академијом, посвећеном очувању сећања на једно од најстрадалнијих места српске историје и невине жртве које су животе положиле за слободу свог народа.
Након Свете архијерејске литургије у Храму Светог великомученика Георгија, уследило је полагање венаца и цвећа у костурници, где је пошту страдалима одала и делегација СУБНОР-а Србије.
Потом је литија прошла улицама Сурдулице до Дубоке долине, симбола великог страдања и вечитог опомена српском народу.
Данашње окупљање представљало је снажну поруку јединства, поштовања и трајне обавезе да се истина о страдању недужних никада не заборави, а сећање на жртве остане дубоко уткано у национално памћење Србије.