ОДРЖАНА СЕДНИЦА ГРАДСКОГ ОДБОРА СУБНОР-a НОВОГ САДА

Градски одбор СУБНОР-а Града Новог Сада одржао је редовну седницу на којој су разматрани извештаји о раду и материјално-финансијском пословању организације за период јануар–мај 2026. године, као и план активности до краја године, актуелне теме од значаја за чланство и питања унапређења социјално-економског положаја бораца на територији Града Новог Сада.

На почетку седнице чланови Градског одбора минутом ћутања одали су пошту недавно преминулом борцу Народноослободилачког рата, учеснику чувене Батинске битке и дугогодишњем члану СУБНОР-а, Стевану Влаховићу са Ченеја, који је својим животом и деловањем оставио дубок траг у неговању антифашистичких традиција и културе сећања.

У оквиру извештаја о раду истакнуто је да је СУБНОР Града Новог Сада током првих пет месеци ове године реализовао бројне активности посвећене очувању традиција ослободилачких ратова, неговању културе сећања и обележавању значајних историјских датума. Посебна пажња посвећена је обележавању годишњица страдања и борбе против фашизма, организацији културних садржаја, промоцијама књига, сарадњи са сродним организацијама и институцијама, као и јачању рада месних удружења.

Чланови Одбора посебно су анализирали активности усмерене ка борцима ратова деведесетих година и лицима која остварују статус борца. Констатовано је да је СУБНОР наставио да пружа правну, административну и саветодавну помоћ у поступцима остваривања права из борачко-инвалидске заштите, као и приликом коришћења погодности које обезбеђује Град Нови Сад. Истакнуто је да су бројни борци уз подршку СУБНОР-а успешно остварили права на умањење комуналних услуга, бесплатне паркинг карте, бесплатно коришћење градских рекреативних садржаја и друге видове подршке.

Разматрајући материјално-финансијско пословање, чланови Градског одбора оценили су да је пословање у посматраном периоду било стабилно и у складу са расположивим средствима, при чему су као значајни позитивни помаци истакнути боља наплата чланарине и одговорно управљање средствима добијеним путем конкурса Града Новог Сада.

Током расправе о предстојећим задацима наглашена је потреба за даљим јачањем организације, омасовљењем чланства, већим укључивањем млађих генерација и лица са статусом борца у рад СУБНОР-а, као и наставком сарадње са локалном самоуправом, образовним и културним установама и другим удружењима.

Градски одбор је потврдио опредељење да и у наредном периоду настави активности усмерене на очување антифашистичких вредности, неговање културе сећања, заштиту достојанства бораца и ветерана и унапређење њиховог друштвеног и материјалног положаја.

4. јун 2026.