СУБНОР ТРАЈЕ И МОРА ДА ТРАЈЕ
СУБНОР Србије, репрезентативна масовна организација бораца антифашиста, траје и мора да траје – суштина је разговора који је у Београду имао Председник Републике Томислав Николић са делегацијом СУБНОР-а предвођеном председником проф. др Миодрагом Зечевићем.
Сусрет на Андрићевом венцу протекао је у пријатељској атмосфери и поводом јулских празника који од 4. и 7.јула 1941.године обележавају дане устанка и слободарске борбе народа Србије у току Другог светског рата против фашистичке окупаторске хитлеровске армаде и њених помагача на нашим просторима.
Председник Републичког одбора СУБНОР-а Србије, проф. др Миодраг Зечевић, обавестио је о главним акцентима рада организације са преко 100.000 чланова, у којој су, поред славне плејаде партизана, потомци и симпатизери, поштоваоци, борци ослободилачлких ратова у време агресије, антифашисти и сви људи добре воље чији је циљ да и даље проносе високо барјак части и поштења нашег народа и државе.
СУБНОР Србије је, у исто време, нестраначка организација која се стара о свим социјалним питањима свог чланства, али активно учествује и у друштвеном и политичком животу настојећи да доприноси општем бољитку.
Проф. др Зечевић је изнео и предлоге о поновном увођењу 7.јула, Дана устанка народа Србије, у званичне државне празнике. Такође је тражио да се установи и Дан Републике као иституционално обележје земље и спречи, како је рекао, шарада везана за иначе непрестано у медијима промовисану монархистичку кућу и некакве престонаследнике и остале претенденте наводне и стварне.
СУБНОР Србије се противи и донетом закону и судским поступцима о рехабилитацији квислинга током Другог светског рата, у том склопу и непримерене процедуре о Дражи Михаиловићу.
Борачка организација наше државе је енергични противник искривљавања историјске истине, учесталих прекрајања нарочито после наводних демократских промена, мењању имена улица и унишавању споменика и других обележја везаних за поштене и храбре револуционаре. Тим поводом је затражено и да се споменик маршалу Титу врати у Ужице.
Председник Србије Томислав Николић је у разговору нагласио да је СУБНОР носилац антифашистичке борбе:
„Ваша организација је нешто што траје и мора да траје. Наш народ има истанчан слух за слободу. Исти народ је дигао главу 1999.године као што сте и ви, као борци, то учинили и 1941. Са функције председника хоћу да сарађујем са вама.“
У готово једночасовном разговору учествовали су и народни херој генерал-пуковник Петар Дуле Матић, народни херој генерал-потпуковник Велимир Веца Радичевић, потпредседник СУБНОР-а генрал-мајор Бранислав Поповић и члан Председништва СУБНОР-а Србије Душан Чукић.
Састанку су присуствовали и саветници Председника Републике Јасмина Митровић Марић и Вук Фатић.
Званично саопштење
НИКОЛИЋ: НИКАД НЕЋЕМО ЗАБОРАВИТИ БОРБУ ПРОТИВ ФАШИЗМА
Председник Србије Томислав Николић истакао је, током разговора са делегацијом СУБНОР-а, да је Србија поносна на свој допринос борби против фашизма и да „никада неће заборавити нити оставити по страни оне који су дали немерљив допринос да се Европа ослободи највећег зла које је икада постојало у светској историји“.
Председник је рекао да је Србија у прошлом веку пружила много примера како се воли слобода, било да је реч о супротстављању аустро-угарском имепријализму 1914, борби против нацизма и фашизма од 1941. године или дешавањима током сукоба деведесетих година, саопштила је Служба за сарадњу с медијима Председника Републике.
„И у 21.веку потребно је да у нашем народу траје идеја борбе за слободу, јер је такав дух, дух слободарства-разликовања добра и зла, уткан у срж цивилизованог, пристојног света, што је Србија небројено пута у својој историји и доказала“, рекао је Николић.
Делегација СУБНОР-а захвалила се председнику Србије на позиву за састанак, на шта, како су рекли, нису били навикли од бивших администрација током претходних 12 година.
Они су информисали председника Републике о раду своје организације и сагласили се са потребом да се антифашистички дух и традиција негују и убудуће међу грађанима наше земље. Такође, они су подржали настојање наше државе да се пронађе решење проблема Косова и Метохије, као и споразум који је постигнут у Бриселу 19.априла, наводи се у саопштењу.