ПУНЕ РУКЕ ПОСЛА
После одласка у вечност уваженог председника проф. др Миодрага Зечевића. великана борачке организације, настао је кратак шок у организацији. Одмах су, међутим, предузете хитне и ефикасне мере за консолидацију, статутарно, кадровски и организационо, па је врх СУБНОР-а могао да настави значајну патриотску функцију – констатовао је Окружни одбор СУБНОР-а Браничевског округа са седиштем у Пожаревцу.
Окружни одбор је посебно и извештајно анализирао рад на својој територији у првом полугођу ове године и констатовао низ успешних активности и запажених акција борачке организације. У том склопу су обележени Дан државности Србије и Први српски устанак у Градском парку крај споменика Кнезу Милошу и Галерији савремене уметности на Старом корзоу уз присуство функционера локалне самоуправе, представника јавног живота и бројних грађана. Народни музеј и Историјски архив приредили су изложбу под називом „Пожаревац у Првом и Другом српском устанку“. Говорећи поводом овог догађаја, директор народног музеја у Пожаревцу Милорад Ђорђевић истакао је да су устанци имали национални значај, кроз борбу за ослобођење од турске власти, социјални, јер је тада укинут феудални, спахијски систем, као и политички јер је тада почело стварање српске државе.
Свечаним полагањем венаца на споменик Милошу Обреновићу, након интонирања националне химне у извођењу Хора „Барили“, одата је пошта учесницима Првог и Другог српског устанка. Градоначелник Миомир Илић истакао је да су у време кнеза Милоша, доношењем Устава постављени темељи српске државе и указао на значај који је Милошева владавина имала за развој Пожаревца, који је једно време био и престоница Србије, и тада је основан и суд, ергела, црква, касарна, Табачка чаршија и постављени економски темељи развоју.
Дан оснивања Девете српске ударне бригаде у Другом светском рату, која је заједно са совјетским војницима дала огроман допринос у ослобађању североисточне Србије, Београда и Војводине од фашистичког окупатора, свечано је прослављен. Тим поводом градоначелник Пожаревца примио је представнике СУБНОР-а. Положени су венци на споменик „Слобода” код Дома здравља а у Центру за културу одржана је академија.
Традиционалним пријемом чланова породица палих бораца, полагањем венаца на споменик „Слобода“ и трибином, у Пожаревцу је обележено сећање на последице бомбардовања НАТО алијансе 1999. године. Поред бројних срушених објеката инфрасруктуре, школа, мостова, медијских кућа, и убиства великог броја цивила, ова агресија памтиће се и по коришћењу недозвољених средстава као што је осиромашени уранијум, касетне бомбе, графитне бомбе. Последице те еколошке штете још дуго ће се осећати на овим просторима.
Сходно традцији, као подсећање на овај датум од пре 16. година, градоначелник Пожаревца Миомир Илић, са сарадницима, примио је чланове породица палих бораца и исказао им захвалност града који страдале не сме и неће заборавити.
На споменик „Слобода“ у центру града положени су венци и цвеће. Положени су венци породица палих бораца а затим и челних људи Округа, Града, Војске, Полиције, СУБНОР-а, Удружења и СПС. О херојству наших бораца и страхотама овог бомбардовања говорио командант Центра за обуку копнене војске пуковник Душко Шљиванчанин.
Дан победе над фашизмом обележен је и у Свечаној сали градског здања приређен је пријем коме су присуствовали представници амбасада Руске федерације, Белорусије и Украјине, као и ветерани, борци, председник Окружног одбора СУБНОР-а Жарко Тепшић.
Признања републичког СУБНОР- а за неговање ослободилачких традиција уручена су пуковнику Душку Шљиванчанину, Винку Марковском, Јасминки Савић, Боривоју Живановићу и Милутину Несторовићу. Драган Лазовић, председник Градског одбор СУБНОР-а Пожаревац предао је Жарку Тепшићу фото албум који представља део активности бораца.
По традицији, у спомен парку на Чачалици положени су венци на споменике стрељаним родољубима и војницима Црвене армије који су погинули у операцијама за ослобођење града, док је у Центру за културу у Пожаревцу одржана и свечана академија.
Представници амбасада Руске федерације, Белорусије и Украјине честитали су Пожаревљанима Дан победе над фашизмом и подсетили на тешке ратне године у њиховим државама. Емитован је и филм посвећен Дану победе.
Поводом обележавања стогодишњице одбране Стига у Првом светском рату , у парку на обали Дунава код Великог Градишта положени су венци крај споменика бесмртним јунацима ослободилачких ратова 1912-1919. године а у свечаној сали представљени су монографија и филм „Србија и Браничево у Великом рату 1914-1918“.
Иначе, општина Велико Градиште и град Пожаревац заједничким програмом под називом „Од Рама до Крфа 1915 – До последњег човека“, обележавају стогодишњицу одбране Стига у Великом рату, у којој је учествовао Девети пешадијски пук првог позива, у саставу Дунавске дивизије првог позива, бранећи Стиг и Млаву и повлачећи се од Рама на Дунаву до Крфа.
Централна свечаност биће одржана у селу Рам на Дунаву, 7. октобра, где је пре сто година извршен напад бројно и технички надмоћнијих Макензенових Немаца у саставу аустроугарске војске.
На Дан борца положени су венци на бисте народних хероја Боже Димитријевића Козице, Чеде Васовића комесара Пожаревачког партизанског одреда, др Бошка Вребалова и његове супруге Вере које су четници на најзверскији начин заклани у Хомољским планинама. Дан устанка народа Србије је достојанствено обележен у свих осам општина Браничевског округа а централано је одржано у Пожаревцу на Спомен обележју палим и стрељаним борцима и родољубима на Чачалици. У име СУБНОР-а је говорио Драган Лазовић.
Завршавајући извештај о раду у првом делу ове године, Окружни одбор СУБНОР-а Браничевског округа закључује да је уз врло отежане околности, нарочито финансијске природе, одговорним деловањем, патриотизмом и љубави према отаџбини извршио статутарну антифашистичку и родољубиву дужност.