Куштиљ, село на домак Вршца, настањено претежно румунским живљем, родно је место Добана Кориолана, негдашњег ученика Учитељске школе у Вршцу.
Имао је само 20 година, када су га Немци, 6. септембра 1943, извели из нацистичког логора у Петровграду и са још 160 комуниста и родољуба стрељали на стратишту Багљаш.
Био је ученик четвртог разреда – матурант, када је дан уочи 20.тог рођендана, ухапшен по потказу и издаји Димитрија Ракитована, доушника окупационих снага за Банат, тачније доушника Др Јураја Шпилера, шефа специјалне полиције Трећег рајха у Банату, злогласног ловца на комунисте и родољубе.
Страдао је као скојевац, због својих младалачких, слободарских уверења, због осећања за правду и једнакост у шансама, жеље за бољим животом достојним човека, због борбе против фашизма, због храбрости да са својим другом Михајлом Крстићем, из суседне Румуније, илегално, допрема оружје и муницију за јужнобантске партизане, зарад борбе против фашизма.
Од његовог рођења, дана 7. фебруара 1923. године навршило се 102 године.
Био је то нови повод да се приреди Час из историје, посвећен овом младом човеку, који је дао живот, у часу када га је тек започињао, за слободну будућност својих сународника,
СУБНОР Града Вршца и Основна школа Добан Кориолан Беба, из Куштиља, уз сарадњу Месне заједнице и подршку Града Вршца, приредили су свечаност сећања и школску приредбу у част Добана Кориолана, у част слободе за коју се борио, у част слободе, коју живимо.
Мирча Болдовина, директор школе, поздравио је присутне, код споменика хероја испред саме школе, добродошлицом и успоменом на херојско деловање млађаног Кориолана.
Драгољуб Ђорђевић, председник СУБНОР Града Вршца, осврнуо се на вишегодишњу сарадњу са Основном школом у чувању успомена на мештане Куштиља, страдале у Другом светском рату и захвалио на подршци и саради на припреми и реализацији Малог часа из историје.Ђорђевић је истако да су Кориоланов дечачки изглед, широки осмех и поготово надимак: Беба, скривали прворазредног илегалца и борца. Стога, све до издаје, није будио сумњу код окупатора, да је у ствари осведочени антифашиста и слободар.
Часу из историје присуствовали су, чланови Градског већа Вршца, изасланик Генералног Конзула Румуније у Републици Србији, представници СУБНОР Војводине, представници Месне заједнице Куштиља, мештани, ђаци и професори школе из Куштиља и у великом броју – чланови СУБНОР Вршца.
Сви они, положили су венце и поклонили се сенима хероју слободе.
Након церемоније добродошлице, одавања поште минутом ћутања и полагања венаца, свечаност је настављена у школској сали.
Гледалиште, где је приредба одржана, било је недовољно да прими све учеснике Малог часа из историје.
У име Града Вршца, надахнутом беседом обратио се Др Трајан Качина, члан Градског већа задужен за културу и просвету.
Присутнима се, са пар поздравних реченица, обратио и Марјан Кубик, секретар СУБНОР АП Војводине.
СУБНОР града Вршца, поводом 102 година од рођења Добана Кориолана Бебе, расписао је ликовни конкурс за ученике истоимене школе у Куштиљу са темом: Куштиљ, моје село. Професори школе, као својеврсни жири, одабрали су 10 запажених радова, Својим радовима истакли су се: Таикуна Ана, први разред; Оморан Антонио, други разред; Гајта Ана Мариа, трећи разред; Василије Анђела, трећи разред – Војводинци; Милоја Сара Анастасија, други разред – Војводиници; Данијел Виорел Вину, пети разред; Шошћан Аврам Кристијан, шести разред; Оморан Сара Марија, шести разред; Панчован Корина, осми разред; Царан Мелина, осми разред.
Секретар СУБНОР Града Вршца, Мирјана Клиска, уручила је малим сликарима по једну велику чоколаду, као слатку награду за исказани труд.
Радови ђака биће предмет посебне изложбе, коју ће приредити СУБНОР Града Вршца, у својој Сали хероја у Вршцу, током месеца маја, када ће ђацима и професорима бити додељена посебна признања.
Посебан чин Часа из историје, била је приредба који су са својим ђацима уприличили наставници и професори школе, за шта заслужују посебну похвалу за доследно васпитавање ђака у духу родољубља и слободарства.
Присутни гости, родитељи, ђаци и професори, нису скривали своје одушевљење виђеним, поздрављајући одушевљењем и искреним аплаузом
Управо се за то, што смо заједно приредили доживели на Малом часу из историје, борио млађани скојевац и родољуб, Добан Кориолан. За безбрижно одрастање, учење, рад, игру, песму и благостање у слободи.
Није доживео да види својим очима, али је свесно веровао да ће победа доћи и настати слобода.
У том уверењу, несебично је даровао свој живот.
Целокупан догађај забележиле су локалне и рeгионалне телевизије и медији.
Приредио Драгољуб Ђорђевић
Куштиљ, 07.02.2025.