ИЗЛОЖБА ИКОНА И ФОТОМОНОГРАФИЈЕ „МАЧВА: ПРИЧА У СЛИКАМА“

У холу Историјског архива „Срем“ у четвртак 19. септембра уприличена је изложба икона и фотографија из фотомонографије „Мачва: Прича у сликама“, аутора Марка Замуровића. Изложене иконе настале су на иконописачкој радионици која је у периоду од 21. до 28. јула ове године одржана у Црној Бари у организацији Удружења за неговање културе и обичаја „Црнобарски корени“. Радионицу је водила професорка, ликовна уметница, калиграф, иконописац Весна Станисављевић. Иконе су рађене по византијском канону а професорка Станисављевић већ десет година организује сличне колоније у Будимпешти под покровитељством Владе Мађарске. Ове иконе, поред Сремске Митровице излагане су у Бијељини и Бањи Ковиљачи а жеља организатора је да иконописачка радионица постане традиционална, да окупи што већи број стваралаца и сваке године обиђе више градова и средина.

На овогодишњој радионици учествовало је 14 сликара од којих су десет професионалци а четворо аматери. Отварајући изложбу присутнима се обратио Драган Крсмић председник Удружења „Црнобарски корени“ који се захвалио на гостопримству у граду за који је емотивно везан, јер је у Сремској Митровици био ученик основне школе и гимназије. Крсмић је говорио о раду удружења и идеји да оплемени друштвени, односно културно-уметнички живот у својој средини. У том смислу већ су учињени конкретни кораци као што је откуп и реновирање спомен куће др Драгорада Осећанског, омиљеног сеоског лекара познатог широм Мачве или издавање монографије о црнобарској основној школи – најстаријој у Србији. Поменуо је и пројекат израде монографије о познатом селу хајдук Станка. Крсмић је изразио жељу да после циклуса овогодишњих изложби по једну икону поклони некој од цркава из места домћина. Аутор изузетних фотографија којима је дочарао лепоту природе, али и детаље из свакодневног живота мачванског човека, Марко Замуровић говорио је о овом пројекту који је реализован више од годину дана. Замуровић тврди да је радећи на избору призора и детаља на посебан начин заволео Мачву, њене људе и лепоте. Замуровић је иначе дипломирао уметничку продукцију на Академији лепих уметности у Београду а учествовао је многим домаћим и иностраним пројектима у улози фотографа, графичког дизајнера, техничког уредника и продуцента. Својим ангажовањем дао је допринос раду удружења. Посетиоци изложбе били су у прилици да прелистају фотомонографију „Мачва: Прича у сликама“.

У уметничком делу програма учествовали су Јасна Арбанас, песникиња из Сремске Митровице која је прочитала своју песму „Јеруслалим“ и водила програм отварања, песник из Богатића Петар Петровић који је казивао песму о српским устаницима из Мачве, као и Етно група „Српски дом“ под руководством Иване Шевић Маркетановић. Организатори изложбе су Историјски архив „Срем“ и СУБНОР Месне заједнице Лаћарак.

Дејан Мостарлић

СУБНОР Месне заједнице Лаћарак