Једанаеста скупштина СУБНОР-а Србије, одржана 6. децембра 1989. године

На једанаестој скупштини су усвојени основни програмски задаци СУБ­НОР-а Србије за период децембар 1989. – децембар 1993. године.

На скупштини је донет закључак да ће СУБНОР Србије у наредном периоду уложити све своје снаге и способности за очување јединства, за даљи самоу­правни развој Југославије, за остваривањје привредне и друштвене реформе и реформе политичког система, за бржи излазак из друштвене и економске кризе и за остварење нових перспектива развоја демократског плуралистичког социјалистичког друштва.

Ефикасно, доследно и целовито остваривање друштвене, привредне и по­литичке реформе, као битне претпоставке изласка из кризе, представљало је у наредном периоду један од најважнијих политичких задатака Савеза бораца, као дела фронта организованих социјалистичких снага. Та активност се одвијала у политичким, делегатским и самоуправним структурама, почев од месне заједни­це и општине па преко региона, града и покрајина до Републике и Федерације.

На Скупштини је одлучено да СУБНОР Србије своју основну политичку активност усмери на остваривање промена у политичком систему са циљем његове што веће ефикасности, стабилности и демократизације. Борци борачке организације и органи ангажоваће се и борити за остваривање политичких задатака који се односе на очување основних тековина НОР-а и социјалистичке револуције и јединства Југославије и Републике Србије.

У том смислу потребно је да се СУБНОР Србије ангажује на следећим основ­ним задацима и активностима:

  • на доношењу нових устава СФРЈ и СР Србије21,
  • на доследном спровођењу Југословенског програма и политике СКЈ и СК Србије о Косову,
  • на унапређењу организовања и остваривања концепције општенародне одбране и друштвене самозаштите,
  • на спровођењу демократске кадровске политике,
  • полазећи од свог Програма и Устава, залагаће се да се у Социјалистичком савезу остварује равноправно демократско деловање свих друштвено­-политичких организација, друштвених и самоуправних организација и заједница и других субјеката самоуправног друштвено-политичког система,
  • утицаће на унапређење праксе међусобног информисања органа и ор­ганизација бораца.

На скупштини је такође закључено, да неговање револуционарних тради­ција НОР-а и социјалистичке револуције и у предстојећем периоду треба да представља прворазредни идејно-политички задатак борачких организација и њихових органа.

СУБНОР Србије ће се и у наредном периоду залагати да се чување и одржа­вање споменика, спомен-обележја, меморијала и других споменичких објеката третира као културна и историјска баштина, коју треба чувати, одржавати и адекватно презентовати.

Друштвени и материјални положај учесника НОР-а, војних инвалида и породица погинулих и умрлих бораца мора да заузима значајније место у активностима СУБНОР-а и других надлежних органа. СУБНОР Србије мора максимално да се ангажује на унапређењу ефикасности здравствене заштите бораца и војних инвалида.