Kaко сачувати здравље

СОКОБАЊА ЗА СВЕ УЗРАСТЕ

Чувена „Бањица“ у Сокобањи је место коме се радују и многи чланови наше организације. Тим поводом смо разговарали са директором Предрагом Стојановићем.

Да ли сте задовољни пословањем у 2017. години?

-Стављање госта у фокус свих наших активности довело је до тога да финансијски резултат на крају 2017. године буде позитиван. Сачували смо стабилност пословања и добре међуљудске односе, али и наставили политику перманентног развоја, кроз сталне инвестиције у квалитет смештаја, медицине, услуге не занемарујући, при томе, животни стандард радника.

Основу овог успешног система чине радници Бањице. Компетентни, културни, љубазни дају посебну боју и вредност нашој кући.

Статистички подаци су такви да их се не би постидели ни много бољи од нас: Искоришћеност капацитета је око 75%, вредност инвестиција је 8% од укупног промета, просечна плата је на нивоу просека Републике Србије.

Шта је ново у пружању услуга?

-Инвестиције су имале значајно место у нашим плановима, а све у циљу иновирања и побољшања наших услуга. Обновили смо комплетан хидро блока: направили ђакузи базен, реновирали каде, тушеве и уредили простор. Већина соба је добила нова купатила, нов намештај (80% соба). Реновиран је и проширен лоби рецепције и аперитив бар;

Шведски сто за доручак постао je стандард, а домаћи производи на њему наша посебност. Нови програми шетњи, нове бициклистичке туре, потпуна посвећеност потребама и жељама наших гостију.

Који су вам основни планови у 2018?

-План и програм рада усвојио је Управни одбор и подразумева активности на одржавању достигнутог нивоа и унапређењу квалитета свих наших услуга. Акценат је на љубазности особља на свим нивои, компетентности, беспрекорној хигијени свих просторија објекта и брзини реаговања на рекламације.

Жеља нам је да до краја ове године завршимо све започете инвестиције у смештајном деле објекта, али и да започнемо и неке нове, а све у циљу максималне комфоризације наших соба.

Колико је било корисника из организација СУБНОР-а?

-Близу 200 чланова СУБНОР-а Србије организовано су боравили у нашем објекту у току 2017. године и то о свом трошку. 

Највећи број их је из СУБНОР-а Чукарица, који је далеко најактивнији у анимацији и организовању својих чланова из многих својих месних одбора у погледу коришћења услуга Бањице. на комерцијаној основи. Један број чланова СУБНОР-а Србије – њих 15-так боравио је бесплатно у нашем објекту у заједничкој акцији Републичког одбора СУБНОР-а Србије и Бањице.

На жалост, Бањица се не препознаје, од стране матичног Министарства за рад, борачка и социјална питања, као референтна установа за опоравак бораца и ратних инвалида, већ се за ове намене ангажују даваоци услуга на основу јавне набавке.

Наиме, Бањица је основана са основном наменом – Опоравак, лечење и рехабилитација бораца, ратних војних инвалида и чланова њихових породица и до 1990. године ту функцију је врло успешно и обављала, остварујући годишње преко 70.000 ноћења ових корисника . За те намене, средства су обезбеђивана у буџету. Међутим, од наведене године, Република Србије престаје са одвајањем средстава за ове намене и та функција престаје да постоји у облику о ком је постојала до тада.

Какве су цене ваших услуга (компаративно, тржишна конкуренција, бонуси)?

-Можемо са сигурношћу рећи да су наше цене на нижем нивоу него што квалитет наших услуга то заслужује.

Цена пуног пансиона по особи, са укљученим здравственим услугама (преглед, дијагностика и 3 терапије дневно) у двокреветној соби, износи 2.990 динара.

Посебан попуст одобравамо за смештај у трокреветној соби, у којој је цена за наведени пакет услуга 2.690 динара, по особи. Наше цене су у току октобра  ниже за 300 динара по дану, док је цена у новембру свега 1.890 динара дневно.

Када се овоме дода и могућност коришћења ваучера Министарства туризма РС у вредности од 5.000 динара, као и плаћање на 8 рата без камате, онда је јасно да је могуће боравити у нашем објекту по врло прихватљивим условима.

Сокобања је једна од најприступачнијих бања у Србији, па се може рећи и да Бањица спада у најприступачније објекте у Србији, поготово ако се узме у обзир однос цене и квалитета услуга.

Да ли сте задовољни сарадњом са оснивачем, Управним одбором и Надзорним одбором

-Сарадња Бањице и СУБНОР-а Србије, као Оснивача, пуна је разумевања и међусобног уважавања. Важно је истаћи да не постоје нерешена питања нити супротстављени интереси, као и да постоји заједнички став око свих кључних питања која се тичу Оснивача и Бањице.

Нада је и жеља свих нас да Бањица, у мањем или већем обиму, поново почне да обавља функцију за коју је основана – Опоравак и рехабилитација чланова СУБНОР-а, а за шта би се средства обезбеђивала кроз буџет Републике Србије.

Постоји простор и жеља да се повећа број корисника услуга Бањице из редова СУБНОР-а, који су тежег материјалног и здравственог стања, а кроз активност Комисије за инвалидско борачку заштиту СУБНОР-а Србије.

Управни и Надзорни одбор Бањице имају управљачку, контролну, али и саветодавну функцију. Однос са руководством Бањице је партнерски и усмерен је на развој Установе и добробит њених радника, уз пуно уважавање интереса Оснивача.