КАРАЏИН ЈЕ РЕКАО СЛОБОДА

Сећање на историјски чин

На брду Караџин, изнад Штрпца, у књажевачком атару, сваке године 8. августа организује се обележавање дана оснивања Заглавско-тимочког партизанског одреда. Претходних година овом чину присуствовало је по неколико стотина чланова борачких организација из свих општина округа Зајечара и Бора, Пирота, Сврљига, из збратимљених градова Црне Горе – Бијелог Поља и Мојковца, Републичког одбора СУБНОР-а, чланова СУБНОР-а Београда, Месног удружења села Штрбац, борачке организације СУБНОР-а Књажевца и други.

Ове године је све било далеко скромније а присутних у мањем броју због познате пандемије и забране окупљања.

Венце на спомен обележје положили су председници – представници општинских одбора СУБНОР-а Књажевца, Сокобање, Зајечара, Бољевца, Удружења резервних војних старешина и Месног удружења села Штрбац.

У име СУБНОР-а Србије венац су положили председник СУБНОР-а Србије, генерал мајор Видосав Ковачевић и председник СУБНОР-а Зајечарског округа, др Славко Јовановић.

По завршетку полагања венаца присутнима се обратио председник Општинског одбора СУБНОР-а Књажевац друг Милорад Милојковић који је говорио о историјату стварања и борбама овог одреда. Том приликом присутнима је уручио монографију „Караџин је рекао слобода“, чији је он аутор.

На крају, присутне је поздравио председник СУБНОР-а Србије, упознао их са резултатима недавно одржане Изборне скупштине и предстојећим задацима општинских, градских, окружних, покрајинских и извршних органа СУБНОР-а Србије.