ЛОМНИЧКА БОРБА

Данас је делегација СУБНОР Србије – Градски одбор Крушевац у сарадњи са Месном заједницом Велика Ломница, обележила догађај из времена народноослободилачке борбе нашег народа, када су борци Расинског партизанског одреда уз подршку делова Друге и Треће јужноморавске бригаде НОВ Југославије, 13. априла 1944. године, извели на овом простору изненадни напад на немачку комбиновану војну јединицу која се кретала из правца Крушевца.

Током ноћи 12/13. априла из Крушевца је према Ломници кренула непријатељска јединица састављена од курсиста немачке ловачкопадобранске школе из Краљева ради извођења теренске ноћне вежбе за потребе специјалистичке обуке. Одмах иза поноћи 13. априла, непријатељске снаге су током извођења марша, код моста у селу Мудраковац, наишле на патролу Расинског партизанског одреда. Сазнавши да се у Ломници налази малобројни партизански одред, непријатељ доноси одлуку да изврши ноћни марш и да током јутра униште наводно „слабе партизанске снаге.

Међутим, сазнавши за намеру окупатора, Штаб је брзо проценио да наступање непријатеља представља веома повољну прилику за извођење изненадних герилских дејстава, и доноси одлуку да се постави заседа и изврши напад када главнина немачких снага дубоко зађе у село.

У рану зору дат је сигнал за напад. Након неколико сати обостраних оружаних дејстава, негде око 11 часова немачке снаге су биле укљештене у средишњем делу села, при чему су им борци Расинског одреда угрозили позадину и правац извлачења.

Због великих губитака, негде око поднева, немачка јединица отпочиње хаотично повлачење према Крушевцу.

У овој борби је према немачком извештају, из строја избачено 93 војника, од којих је 14 погинуло. Партизани су том приликом запленили 50 пушака, шест аутомата и 14 пушкомитраљеза, али су имали и 6 погинулих и 7 рањених бораца.

Ломничка борба представља најзначајнију оружану акцију јединица НОВ Југославије против окупационих снага у крушевачком крају у Другом светском рату.

Команданти партизанских одреда су спровели ефикасно командовање и руковођење расположивим људством, а одреди су показали висок степен мобилности и способности за герилску борбу у ограниченом времену за реаговање.

Ова борба је имала широки одјек у народу крушевачког краја, што се убрзо одразило кроз значајно повећање нових бораца у народноослободилачким одредима и што је довело до прерастања Расинског одреда у 16. Српску бригаду, која је имала запажену улогу у завршним борбама за ослобођење Србије и Југославије током 1944. и 1945. године.

15.04.2025.

Крушевац – с Велика Ломница