Међународна активност

НЕМА  МИРА БЕЗ  ОПШТЕГ  РАЗУМЕВАЊА

У Ослу је одржан састанак Председништва Сталног комитета Светске федерације бивших бораца, за европске послове, којим је руководио Дан-Виго Бергтун из Норвешке.

Учествовали су председник Радне групе националних организација ветерана за Југоисточну Европу, Љубо Секулић из Црне Горе, председник Радне групе за Источну Европу Генадиј  Шороков, из Русије, председник Радне групе за нордијске земље Тор Лисенстен из Норвешке, генерални извештач Комитета Рајнер Фигле, и члан Председништва СУБНОР-а Србије, Драгомир Вучићевић у својству потпредседника Сталног комиета.

Састанак је одржан у оквиру припрема за Генералну скупштину Светске федерације ФМАК, која је заказана за крај августа идуће године у Пољској. Од тог скупа се очекује да посвети посебну пажњу кадровским, организационим и другим променама  у Светској федерацији, како би рад одговарао  потребама и изазовима  савременог света.

Учесници састанка у Ослу су оценили да је Светска организација ветерана, основана 1950. године,  захваљујући активној улози у промоцији мира и безбедности, као и заштити права ветерана, стекла велики међународни углед и утицај. У знак захвалности за такву активност, Уједињене нације су 1987. Светској федерацији ветерана доделиле високо звање – Весник мира. Општа је оцена, међутим, да је у последњих десетак година дошло до озбиљног пада активности,  што је довело до слабљења на међународном плану. Да би се слабости отклониле, неопходне су, пре свега, промене и довођење свежих, квалификованих кадрова, који ће ангажовањем динамизирати рад и повратити углед и утицај.

 Руководство СУБНОР-а Србије даје пуну подршку предузимању неопходних кадровских, организационих и других промена у Светској организацији. Не само ратни ветерани, већ цео свет има потребу да Светска федерација ветерана поврати утицај и буде много активнија на међународном плану, посебно у промоцији мира и безбедности.

То је посебно важно сада кад је свет суочен са веома опасним погоршањем односа, што је последица све чешћег спољног мешања у унутрашње ствари суверених земаља,  коришћења силе од стране појединих центара моћи  у решавању регионалних и других међународних проблема и грубог кршења основних принципа међународног права.  Последњих година је све то праћено појачаном трком у наоружавању, ширењем војних база,  опасном конфронтацијом појединих земаља, потискивањем Уједињених нација и слабљењем њене улоге.

ФМАК у том склопу има посебан значај и мора да се наново ангажује у интересу општег мира и разумевања на планети и посебно у садашњим конфликтним ситуацијама.