Медвеђа

ЈЕДИНСТВО НА МЕСТУ ГДЕ ЈЕ СТВАРАНА ИСТОРИЈА

Делегација СУБНОР-а Врања учествовала на прослави 101. годишњице Топличког устанка, 140. годишњице ослобођења Медвеђе од Турака и 100. годишњице пробоја Солунског фронта.

Крај споменика палим борцима за слободу окупили су се млади, чланови Савеза потомака и СУБНОР-а, бројне делегације и руководство Општине Медвеђа на челу са председником др Небојшом Арсићем. Он је у обраћању нагласио да је повод Топличког устанка била мобилизација српских младића у бугарску војску и у исто време и бугаризација Срба.

О значају Топличког устанка, његовом трајању и великим жртвама говорили су председник Општинског одбора потомака Светислав Миловановић, млади професор историје Немања Јовић, а прецима у част веома је лепо беседила професор српског језика и књижевности Марија Радовић. Изведени су и реситал о отаџбини.

Крај обновљеног споменика, подигнутог скоро пре једног века, венце и цвеће положили су Општина Медвађа, Војска Србије, СУБНОР Врања, Општински одбор потомака и СУБНОР Медвеђа, Београда, Бојника, Прокупља и Лебана. Делегација Окружног и Градског одбора СУБНОР-а Врања у којој су били  Мирољуб Стојчић, председник Скупштине СУБНОР-а Србије, Стојан Младеновић, председник и Миодраг Марковић, заменик председника СУБНОР-а Врање, пре свечаности крај споменика, посетила је председника Општине Арсића и поклонила монографију „70 година Савеза бораца Врања“ и „Историја за незаборав“ – водич кроз поставку у клубу бораца у Врању.