Ниш: ОБЕЛЕЖЕН ДАН ПРИМИРЈА

Полагањем венаца на Српском и Енглеском војном гробљу у Нишу, обележен је 11. новембар, Дан примирја у Првом светском рату. Уз химну Републике Србије, војни оркестар, полагањем венаца на Старом војничком гробљу у Нишу, представници града, војске, полиције, борачких удружења, као и остали грађани Ниша, одали су почаст преминулим војницима и родољубима.

Венце су положили: Делегације Нишавског управног округа, Града Ниша, Војска Србије, Полиције, Градске општине Ниша, Руско-Српски хуманитарни центар, борачке и патриотске организације.

У име СУБНОР-а Србије града Ниша, венац је положила делегација у саставу: Анђелко Милићевић пуковник у пензији, Проф. Др Вељковић Видимир, пуковник у пензији и Проф. Богдан Андрејевић.

„Обележавање Дана примирја је обележавање сећања на све оне страдале, који су свој живот дали за слободу своје отаџбине. Велики рат од 1904. до 1918. се завршио на данашњи дан потписивањем примирја, али не постоји ниједна нација, која је страдала више од српске, гледајући пропорционално броју становника. Преко 1,3 милиона жртава је највећа жртва коју је један народ дао у Првом светском рату”, поручио је градоначелник Ниша Драгослав Павловић.

Бранислав Радовановић, председник Удружења потомака ратника Србије 1912-1920. године, истакао је да Меморијални парк Старо војничко гробље, где су положени венци, говори о великом савезништву током рата, које се неће заборавити.

Оно што је важно за ово место на коме се налазимо јесте да су на овом простору сахрањени војници Краљевине Србије, Аустроугарске и Немачке, како из балканских, тако и из Првог светског рата и Другог светског рата. Оно што је још важније, овде се налази и гробље Комонвелта, односно британско, где је сахрањено седам медицинских сестара и 34 припадника другог особља, лекара, административаца и осталих, који су као британска мисија дошли у Србију да помогну нашим лекарима у болници”, рекао је Радовановић.

Дан примирја у Првом светском рату обележава се у знак сећања на завршетак Великог рата који је окончан 11. новембра 1918. године, потписивањем примирја у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша, у 11 сати и 11 минута.

Примирје, које је било на снази све до закључивања коначног мировног споразума у Версају, 28. јуна 1919. године, обележава се у свим земљама које су потписале споразум.

У Србији је овај празник први пут званично обележен 2012. године, на основу измена Закона о државним и другим празницима које је Скупштина Србије усвојила крајем 2011. године.

Као главни мотив за амблем празника користи се цвет Наталијина рамонда, угрожена врста која расте на истоку Србије и на планини Ниџе на највишем врху Кајмакчалана, а на којој је српска војска под командом војводе Живојина Мишића водила жестоке борбе против Бугара како би створила услове за пробој Солунског фронта.