ОБЕЛЕЖЕН ДАН ОСЛОБОЂЕЊА ГРАДА БИЈЕЉИНЕ

Чланови Градске скупштине СУБНОР-а, потомака и поштовалаца Бијељина, уз присуство бројних делегација из БиХ, Србије и Хрватске, обележили су Дан града – 24. септембар и Дан ослобођења града у Другом светском рату.

Михајло Видић, председник Градске скупштине СУБНОР-а, потомака и поштовалаца Бијељина, је истакао да је због будућих покољења, важно памтити и обeлежавати овај дан. „Ми настојимо да одржимо ту културу сећања на људе који су у неким преломним историјским тренуцима, дали своје животе, на људе који су били жртве фашистичког терора, на људе који су одведени у логоре. Око пет стотина Сембераца завршило је у злогласном Јасеновцу, а само 26 је дочекало крај рата. У знак сећања на те људе који су стали у одбрану своје земље, ми сваке године на овај датум, организујемо пријем код градоначелника за чланове наших делегација и полагање венаца испред биста народних хероја у бијељинском Градском парку. Партизанки покрет тадашње Југославије, био је најјачи покрет отпора у читавој Европи, који је на крају Другог светског рата, био значајан покрет у стабилизацији једне нове државе која је тада створена”, рекао је Видић.

Сви који су дали своје животе тада, заслужни су што смо ми данас овд‌је на овим просторима. Њихове слободарске идеје и борба против фашизма, заслужују сваки облик поштовања. Са друге стране борба за слободу говора, слободу мишљења, ни данас није престала, зато друштвено негативне појаве као што су фашизам и нацизам и данас имају своје упориште у земљама Европе. Наш народ каже да зло никада не спава и зато ми његујући слободу и слободарски дух народноослободилачке борбе, поштујемо жртве и сјећамо се оних који су највише заслужни за Дан ослобођења Бјељине., поручио је овом приликом градоначелник Бијељине Љубиша Петровић.

Присутнима се обратио Јово Барошевчић, председник СУБНОР-а АПВ и потпредседник СУБНОР-а Србије који је подсетио на догађаје из 1943. године: „Бијељина је први пут ослобођена 24. септембра 1943. године, кад је ослобођен читав овај крај од непријатеља и домаћих издајника. У борбама за ослобођење Бијељине учествовали су борци из Срема, Славоније, Мачве, Босанске Крајине, из свих делова земље, а одлучујућу улогу су имале две војвођанске бригаде и Трећи Мајевички партизански одред. Од тада, па све до априла 1944. године, цијела Семберија је била слободна и то је народноослободилачком покрету у овом делу Босне дало велики замах. Било је то прво ослобођење Бијељине, које је златним словима уписано у слободарску и антифашистичку историју овога краја. Друго и коначно ослобођење Бијељине догодило се 2. априла 1945. године, након тешких борби, кад је коначни слом фашизма већ био у току. Он је посебно похвалио сарадњу локалне самоуправе и СУБНОР-а која траје дуги низ година и позвао да негујући сећање на наше славне претке увек ценимо слободу, истрајемо у борби за мир и против ревизије историје.

Испред САБНОР-а БиХ скуп је поздравио Сеад Дулић који је позвао на јединство и мир као најзначајније антифашистичко наслеђе за које су се и бориле генерације хероја 1941-45. године на овим просторима.

Након свечане академије у Центру за културу „Семберија“, положени су венци испред биста народних хероја у бијељинском Градском парку.

24.09.2024.